Boeing 12 bin kişiyi işten çıkartacak

Boeing 12 bin kişiyi işten çıkartacak

Boeing, çalışan sayısını 12 binden fazla azaltacak

A+A-

Boeing, çalışan sayısını 6 bin 770'i gönüllü ayrılma yoluyla olmak  üzere 12 binden fazla azaltacak. Boeing ayrıca, önümüzdeki aylarda binlerce işten çıkarmanın  daha olabileceği uyarısında bulundu, ancak bu işten çıkarmaların  nerelerden yapılacağı konusunda bilgi vermedi.

Şirket, Nisan ayında yaptığı açıklamada dünya genelinde 160 bin  olan çalışan sayısını 2020 sonuna kadar yüzde 10 azaltacağını ifade  etmişti.

Öte yandan American Airlines'ın çalışanlarına gönderdiği bir yazıya göre,  yönetim ve destek departmanlarında çalışan sayısının, koronavirüs  salgınının faaliyetler üzerinde yarattığı olumsuz etki nedeniyle, yüzde 30 azaltılması planlanıyor. Bu, personel sayısının yaklaşık 5 bin kişi  azaltılması anlamına geliyor.

Şirket, personel sayısını azaltmak için gelecek aydan itibaren  yeni gönüllü ayrılma teklifleri sunacak. American Airlines'in 2019 sonunda 130 bin çalışanı bulunuyordu  ve şu ana kadar 39 bin çalışan gönüllü ayrılma veya erken emeklilik  yoluna gitti. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.