BOJ genişlemenin sınırlarına yaklaşıyor

BOJ genişlemenin sınırlarına yaklaşıyor

Goldman Sachs'a göre Kuroda, BOJ'un rekor düzeydeki teşvik programının sınırlarına yaklaşıyor

A+A-

Goldman Sachs Group Inc., Japonya tahvilleri üç yıldan uzun bir sürenin en sert düşüşünü gerçekleştirirken, Japonya Merkez Bankası'nın (BOJ) teşvik programının sınırlarına ulaştığını seslendiren koroya katıldı.

Londra'da Goldman Sachs tahvil stratejisti Rohan Khana'nın bir araştırma notuna göre BOJ Başkanı Haruhiko Kuroda, sigortacıları ve emeklilik fonlarını uzun vadeli Japonya hazine tahvillerini azaltmaları konusunda ikna etmekte zorluk çekiyor. Merkez bankasının varlık alımlarının istikrarına ilişkin spekülasyon, yatırımcılar tahvil fiyatlarının düşeceğine ikna olmadan düşecekmiş gibi görünmüyor.

Goldman Sachs öncesinde BOJ'a ilişkin benzer ifadelerde bulunan kurumların arasında PIMCO'da bulunuyor. PIMCO ve eski Japonya Maliye Bakanı Yardımcısı Eisuke Sakakibara'da bulunuyor. Bay Yen olarak da bilinen Sakakibara, Kuroda'nın BOJ'un rekor düzeydeki teşvik programını genişletmek için manevra alanının kalmadığını belirtmişti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.