BOJ'da negatif faize eleştiri

BOJ'da negatif faize eleştiri

Japonya Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Takehiro Sato, parasal genişleme ve negatif faiz politikasının bir arada uzun süre devam ettirilemeyeceğini söyledi

A+A-

Japonya Merkez Bankası Yönetim Kurulu üyesi Takehiro Sato, Banka'nın negatif faiz politikasını eleştirdi. Negatif faiz politikasını zarar verici, istenen hedefleri başaramayacak bir politika olarak niteleyen Sato, deflasyonu Japonya ile ilişkisini tamamen kesmek için daha uygun politika çerçevesi oluşturulması çağrısı yaptı.

BOJ'un Ocak ayında aldığı negatif faiz kararına muhalefet eden Sato, bugün yaptığı açıklamada, aşırı rezervlerini BOJ'da tutan bankalara uygulanan negatif faiin banka hisselerini aşağı ittiğini ve bunun da hanehalkı güvenine zarar verdiğini savundu.

Sato, "Ben, parasal tabanı genişletmenin ve bir negatif faiz uygulamanın özünde birbirleriyle çeliştiğine inanıyorum ve bu politikaların bir arada kullanılmaları sürdürülebilir değil. Negatif faiz pomitikasının para politikasının gevşetmekten çok sıkılaştırma etkisi olduğuna inanıyorum. Ayrıca negatif faiz politikası finansal sistem istikrarırı etkileyebilir" diye konuştu.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.