Borsa 70 binin altını gördü

Borsa 70 binin altını gördü

Çin'deki ekonomik yavaşlamanın küresel piyasaları olumsuz etkilemesine paralel Borsa İstanbul'da endeks yüzde 3.33 değer kaybetti

A+A-

Çin'de ekonomik yavaşlamanın gittikçe ivme kazandığına dair sinyallerle küresel hisse piyasalarının keskin gerilemesine paralel olarak kayıplarını bir ara yüzde 5'in üzerine taşıyan BIST-100 , ABD borsaları öncülüğündeki toparlanmanın desteğiyle kapanışa doğru kayıplarını kısmen telafi etti.

Gün içinde 69,797.4 puana kadar gerileyerek 2014 Mart sonu seviyelerine gerileyen endeks, yüzde 3.33 kayıpla 71,341.95 puandan kapandı.

Geçen haftanın tamamını iç siyasi belirsizlik ve artan güvenlik endişeleri nedeniyle yüzde 4.5 kayıpla tamamlayan BIST-100'de bugün itibariyle toplam kayıp yüzde 7.7'yi buldu.

Endeksteki 100 hisseden 94'ü günü ekside kapatırken, iki hisse yatay, dört hisse ise artıda kapandı.

BIST-100 endeksinde işlem hacmi 3.13 milyar lira ile 200 günlük ortalama olan 3.78 milyar liranın altında yer aldı.

OYNAKLIK SÜREBİLİR

Çin'de borsaların bugün yüzde 9'a yakın düşüş kaydetmesinin ardından gelişmiş ve gelişmekte olan ülke hisse borsalarında sert düşüşler görülürken, doların değeri ve emtia fiyatlarında da keskin kayıplar görülüyor.

Çin borsalarının bugün 2007 yılındaki finansal krizden bu yana en keskin düşüşü kaydederken, Haziran ayında yılbaşına kıyasla yüzde 50 artıda olan endeksler yılbaşı seviyelerine geriledi.

Asya borsaları Çin borsalarında üç aydır devam eden düşüşün kontrolden çıkacağı kaygılarıyla üç yılın en düşük seviyelerine geriledi.

Avrupa borsaları yüzde 6'nın üzerine gerileyerek küresel finansal krizin en ağır döneminin yaşandığı Ekim 2008'den bu yana en sert düşüşü kaydetti. Avrupa piyasalarında daha sonra kayıplar azalmış olsa da yüzde 4'ün üzerinde ekside bulunuyor.

Küresel ekonominin Çin öncülüğünde yavaşladığı ve kurlarda rekabetçi devalüasyona gidilebileceğine yönelik kaygılarına paralel olarak petrol fiyatları yüzde 4'ün üzerinde gerileyerek altı buçuk yılın yeni dip seviyesini görürken, güvenli liman olarak görülen ABD ve Alman devlet tahvili faizleri geriledi, yen ve euro ise dolar karşısında keskin değer kazandı.

Birçok uzman Çin borsalarının geçen haftanın tamamında yüzde 11 gerilemesinin ardından Beijing yönetiminden faiz indirimini de içerebilen bir dizi ekonomiyi destekleyici önlem almasını bekliyordu.

Fed'in bu yıl faiz artıracağına yönelik tereddütlerin güçlenmesiyle birlikte dolar endeksi keskin geriledi. Endeks 92.621'e kadar geriledikten sonra saat 1754 itibariyle yüzde 1.65 kayıpla 93.428 puanda bulunuyor.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.