Borsa güne sert satışla başladı

Borsa güne sert satışla başladı

Borsa güne yüzde 2.50 kayıpla 80.755 seviyesinden başladı

A+A-

Geçtiğimiz haftayı merkez bankalarının ek teşvik uygulayacağı beklentileriyle dış piyasalara paralel yüzde 0.29 yükselerek 82.825 seviyesinden tamamlayan endeks  yeni haftaya başarısız darbe girişiminin etkisi ile yüzde 2.50 kayıpla 80.755 puandan başladı.

Darbe girişimi sonrası önümüzdeki dönemde Türkiye'ye gelecek turist sayısında azalma beklentisi ile Pegasus hisseleri yüzde 4.51, Türk Hava Yolları hisseleri yüzde 5.7, TAV hisseleri yüzde 6.46, Çelebi yüzde 4.8 düşüşle işlem görüyor. 

15 Temmuz 2016 Cuma akşamı Türkiye, devlet yönetimine karşı yapılan darbe girişimi ile tarihine damga vuran bir olayla sarsıldı. Cuma gecesi  2.8900 seviyelerinde işlem gören ,  saat 22:00 sıralarında darbe girişiminin başlamasıyla 3,05'in üzerine çıkan dolar/TL, darbe girişiminin başarısız olması ile birlikte TCMB'nin likidite konusunda aldığı önlemler, Şimşek ve Çetinkaya'nın dün akşam 560 yabancı yatırımcı veya analistle gerçekleştirdiği telekonferans sonrasında bu sabah 2.93 seviyelerine gevşedi.

Hafta sonu Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) ve Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) yöneticileri toplanarak piyasaların etkin işleyişinin sürdürülmesi amacıyla bir dizi tedbir aldı. TCMB, bankalara gerekli likiditenin limitsiz sağlanacağı ve komisyon alınmayacağı, Türk Lirası likidite sağlamak amacıyla, ihtiyaç duyulması halinde, bankalar tarafından limitsiz tutarda teminat döviz deposu getirilebilmesine imkân tanınması gibi önlemler alınırken gerekli görülmesi halinde, finansal istikrarı korumaya yönelik ihtiyaç duyulacak tüm önlemlerin alınacağı açıklaması yapıldı.

İç piyasalar bu gelişmeleri fiyatlarken dış piyasalarda Brexit ve merkez bankalarının genişlemeci adımlarına devam edeceği beklentileri fiyatlanmaya devam ediyor.  Bu hafta iç piyasada gözler TCMB'nin faiz kararında olacakken dış piyasalarda Avrupa Merkez Bankası (ECB)'nın faiz kararında ve PMI rakamlarında olacak.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.