Borsa güne yükselişle başladı

Borsa güne yükselişle başladı

Haftaya yükselişle başlayan Borsa İstanbul'da endeks bugüne de küresel piyasalardaki olumlu havanın etkisiyle yükselişle başladı

A+A-

Haftaya yükselişle başlayan Borsa İstanbul'da endeks bugüne de küresel piyasalardaki olumlu havanın etkisiyle yükselişle başladı. BIST 100 güne 295 puan, yüzde 0.38 artışla 77637 puandan açılış yaptı.

Ukrayna'da çözüme dönük somut adımların ortaya çıkması ile küresel piyasalarda pozitif hava etkili olmaya başlamıştı. Avrupa borsaları bu gelişmelerin etkisiyle dün yüzde 1'in üstünde prim yaparken, konut verilerinin de iyi gelmesi ile ABD'de Nasdaq son 14 yılın en yüksek seviyesine çıkmıştı. BIST 100 ise dünü yüzde 0.85 primle 77.342 puandan tamamlamıştı.

Bugüne yükselişle başlayan Asya borsalarından sonra, uzmanlar jeopolitik risklerin azalması ile yurtiçinde de benzer bir trendin izlenmesini bekliyor. Ancak ekonomi yönetimindeki belirsizlikler başta olmak üzere, kısa dönem siyasi belirsizliklerin Türkiye'nin küresel piyasalardan negatif ayrışmasına sebep olabileceği de vurgulanıyor.

VİOP'ta BIST-30 Endeksi güne yükselişle başlarken, piyasaların en önemli gündem maddesi  21 Ağustos Perşembe günü toplanacak olan AKP Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısı olacak.

Bugün yurtiçinde bugün açıklanacak önemli bir veri bulunmuyor. Yurtdışında saat 1130'da İngiltere TÜFE, saat 1530'da ABD TÜFE, çekirdek TÜFE, yeni konut inşaatları ve inşaat ruhsatları verileri açıklanacak.

ABD'de yarın açıklanacak olan son Fed toplantısına ilişkin tutanaklar ile Fed Başkanı Janet Yellen'ın Cuma günü Jackson Hole'da yapacağı konuşma bekleniyor.

BIST'te işlem gören şirketlerin konsolide finansal sonuçlarını göndermeleri için bugün son gün. Türk Hava Yolları'nın ikinci çeyrek sonuçlarını açıklaması bekleniyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.