Borsa İstanbul yeni tedbir kuralını hayata geçirecek

Borsa İstanbul yeni tedbir kuralını hayata geçirecek

Borsa İstanbul üçüncü bir tedbir olan tek fiyattan işlem görme kuralını da uygulamaya sokacak

A+A-

Aşırı volatil seyreden hisselere ilişkin volatilite bazlı tedbir ve brüt takas getiren Borsa İstanbul üçüncü bir tedbir olan tek fiyattan işlem görme kuralını da uygulamaya sokacak

Borsa İstanbul'da herhangi bir özel durum olmamasına rağmen aşırı volatil seyreden hisselere karşı tedbirler alınıyordu. Bu tedbirlere rağmen hisselerdeki volatilite devam ediyor. Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi kapsamında açığa satış ve kredili işlemler 15 gün süre ile yasaklanıyordu. Bununla birlikte volatilitenin devamı halinde hisse brüt takasa alınıyor ve açığa satış, kredili işlem yasağının yanında internetten emir iletimi de yasaklanıyordu.

Borsa İstanbul, Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi ve brüt takasa rağmen hissede devam eden volatiliteye ilişkin olarak "Tek Fiyat Yöntemi ile İşlem Görme" tedbirini de uygulamaya alacak.

Böylece işlem gören pay senetlerinde, işlemlerin adil ve dürüst bir şekilde gerçekleşmesinin sağlanması ve yatırımcıların aşırı volatilitenin getirdiği risklerden korunmaları sağlanacak.

Borsa İstanbul'dan KAP'a konu ile ilgili olarak şu açıklama yapıldı:

Bilindiği üzere Sermaye Piyasası Kurulunun ilgili kararları uyarınca, Borsamız Pay Piyasasında işlem gören pay senetlerinde, işlemlerin adil ve dürüst bir şekilde gerçekleşmesinin sağlanması ve yatırımcıların aşırı volatilitenin getirdiği risklerden korunmaları amacıyla Volatilite Bazlı Tedbir Sistemi devreye alınmış olup bu kapsamda gerekli koşulların oluşması halinde ilgili pay senedinde 15 gün süreyle birinci seviye tedbir olan "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı" tedbiri, volatilitenin devam etmesi durumunda ise 15 gün süreyle ikinci seviye tedbir olan "Brüt Takas" tedbiri uygulanmaktadır.

15/11/2018 tarihinden itibaren ikinci seviye tedbir sonrasında paydaki volatilitenin devam etmesi durumunda üçüncü seviye olarak 15 gün süre ile "Tek Fiyat Yöntemi ile İşlem Görme" tedbiri uygulanmaya başlanacaktır.

"Tek Fiyat Yöntemi ile İşlem Görme" tedbirinin getirilmesi durumunda, "Açığa Satış ve Kredili İşlem Yasağı" ve "Brüt Takas" tedbirlerinin de "Tek Fiyat Yöntemi ile İşlem Görme" tedbirinin geçerli olduğu süre zarfında uygulanmasına devam edilecektir.

Tedbir alınmasını gerektiren koşulların oluşması durumunda, tedbir uygulanacak pay senedi ve tedbirin başlangıç tarihi ile tedbir süresi, ilgili tarihte piyasa kapandıktan sonra Borsamız tarafından Kamuyu Aydınlatma Platformu (KAP) üzerinden duyurulacaktır.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.