Borsa İstanbul'da sert düşüş bekleniyor

Borsa İstanbul'da sert düşüş bekleniyor

A1 Capital, BİST100 'ün güne oldukça fazla bir düşüşle başlamasını beklediğini söyledi

A+A-

Dün %0,93'lük bir yükselişle 77.900 puan seviyesinden kapanışını gerçekleştiren BİST100 Endeksinin seyrini en fazla etkileyen gelişme Brexit oylaması oldu.

Oylama sonuçlarında "Kalalım" diyenlerin sayısının çoğunlukta olacağına dair beklentiler, gelişen ülke piyasalarında ve para birimlerinde pozitif etki yarattı.

Gün içerisinde başlayan "Küresel Ölçekte Risk İştahının Artması" durumu, özellikle akşam saatlerinde Dolar/TL'nin 2,85'lere çekilmesine de neden oldu. 

FAKAT sabah saatlerinde; biten oylamada "Ayrılalım" diyen tarafın önde olduğuna yönelik haber akışı, durumu tamamen tersine döndürdü. (Dolar sabah saatleri itibariyle 2,96-97 seviyelerinde)
Risk iştahındaki ani azalışla birlikte Altın, Dolar ve ABD 10 Yıllıkları gibi enstrümanlara talebin "Güvenli Liman" nedeniyle artması da; Asya tarafında gelişen ülke borsalarında satıcılı seyri beraberinde getirdi.

Bunun yanında "Sabah Saatlerinde" Doların neredeyse tüm gelişen ülke para birimlerine karşı "Ortalama" %2,5'luk bir değer artışı kaydettiğini söylememiz mümkün. 

Kısacası bir gün önce Brexit oylamasında AB'den ayrılmama sonucunun çıkması beklenirken, bu beklentilerin şu an için tam tersine dönmesi;
° "Güvenli Liman" kabul edilen (ABD 10 Yıllıkları-Dolar-Altın vs...) enstrümanların talebinde artış, 
° Risk İştahında Azalış, 
° Gelişen ülke para birimlerinde ve borsalarında düşüş, 
° Dolayısıyla da bu durumundan BİST100'ün oldukça fazla olumsuz etkilenebilecek olması, Senaryosunu beraberinde getirebilir/bunu devam ettirebilir.
İlerleyen saatlerde (TSİ:09:00 Sularında Bekleniyor) kesin olarak açıklanacak sonuçlar sonrasında konuyla ilgili gelecek olan açıklamalar ve bu yönde gün boyu devam edecek veri akışı ise piyasanın seyrinde daha belirleyici olacaktır. 

Bugünün veri ajandasında yurt içinde Kapasite Kullanım Oranı ve İmalat Güveni verilerini takip ediyor olacağız. Fakat Endeksin seyrinde etkili olacak en önemli veri akışını "Brexit Oylaması Sonucunun" oluşturacağını belirtelim. 

Güne oldukça fazla bir düüşüşle başlaması tahmin edilen BİST100 Endeksinde devamı gelebilecek ani hareketlenmelere ve satış baskısına dikkat.

 A1 Capital Menkul Değerler A.Ş.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.