Borsa kaos sonrası ilk kez sert yükseldi

Borsa kaos sonrası ilk kez sert yükseldi

Borsa İstanbul'da endeks başarısız darbe girişimi sonrası yüzde 14 değer kaybettiği ilk haftanın ardından bu haftaya yükselişle başladı

A+A-

Borsa İstanbul'da endeks başarısız darbe girişimi sonrası yüzde 14 değer kaybettiği ilk haftanın ardından bu haftaya yükselişle başladı. Endeks günün ilk yarısını yüzde 3'e yakın değer artışıyla geçti

Hisse senetleri, tahviller ve Türk Lirası yükselirken, temerrüde düşülmesi durumunda tahvil öödemelerini sigorta eden Türkiye CDS primleri düştü. Başbakan Binali Yıldırım'ın hükümetin ekonomik büyümeyi desteklemek için on milyarlarca dolar büyüklüğünde bir fon oluşturacağı yönündeki açıklamaları Türkiye varlıklarının değerlenmesinde etkili oldu. Lira, Bloomberg tarafından takip edilen 24 gelişen piyasa parası arasında en fazla değer kazanan para birimi oldu. Borsa İstanbul 100 (BIST 100) Endeksi ise TSİ 12:06 itibariyle dünyanın en iyi performans gösteren hisse senedi endeksi oldu.

Borsada işlem gören 100 şirketten 99'u değer kazandı. Bankacılık endeksi yaklaşık iki haftanın en güçlü yükselişini gerçekleştirdi. Lira yüzde 1.3 değer kazandı ve beş yıllık CDS primi üçüncü günde de düştü.

BIST 100 Endeksi yüzde 2.8 yükseldi. Endekste işlem gören 100 şirketten Aralık 2013'ten bu yana kapanış fiyatlarına göre ilk kez 99'u yükseldi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.