Kenan SÖZBİR

Kenan SÖZBİR

Yazarın Tüm Yazıları >

Borsada devre kesildi: Panik yok!

A+A-

Merkez Bankası Başkanı Naci Ağbal’ın görevden alınmasının piyasalarda yarattığı şokta, hisse senedi yatırımcıları bir uygulamayla bu defa daha yakıdan tanıştı. Borsada hisse senedi işlemlerinin geçici bir süre için durdurulduğu devre kesici uygulaması. 

Aslında Borsa İstanbul’da bu uygulama az rastlanır bir durum değil. Ancak daha çok hisse bazlı devre kesici uygulaması gerçekleşiyor. Endeks bazlı yani Borsa İstanbul’da işlemlerin tamamen durdurulması çok istisnai bir durum. Borsa İstanbul’da iki tür devre kesici uygulanıyor. Hisse bazlı ve borsa bazlı. Hisse bazlı devre kesiciler de pazardan pazara fark ediyor. 

Geçen hafta artan satışlarla hisse senedi fiyatları ciddi oranda gerileyince hisse senedi işlemleri üç defa, geçici bir süreliğine durduruldu. İlk ikisi haftanın ilk işlem, üçüncüsü ise ikinci işlem gününde. 

Hisse senedi piyasasında işlemlerin geçici olarak durdurulması dünyada yaygın bir uygulama. Bugün teknolojik altyapı ile otomatik olarak uygulanan ve yatırımcıları sert hareketlerden korumayı hedefleyen bu sistem geçmişte de vardı ve manuel olarak yapılıyordu. Örneğin 11 Eylül saldırılarından sonra bazı ülkelerde hisse senedi piyasasının açılmasına izin verilmedi. O dönemdeki adıyla İstanbul Borsası’nda ise “geçici kapatma” kararı geç alındığı için yönetim eleştirilmişti.

“Devre” kesildiğinde ne yapmalı

Özellikle kredili işlem yapanların panik ve çok zarar etmesine neden olan bu tür uygulamaların iyi ve kötü tarafları olduğu kadar dikkat edilmesi gereken noktaları da var. İşte kulağa küpe olması gerekenler…

• İster hisse ister endeks bazlı olsun; beklenmeyen bir durum ile karşı karşıya olduğunuzu unutmayın. İlk dikkat edilmesi gereken nokta “sürü psikolojisinden” kurtulmak olmalı. Soğukkanlı olun ve yönü, şiddeti anlayabilmek için profesyonelleri dinleyin.

• Emir düzeltme, geri çekme, iptal etme gibi opsiyonları olmayan bir piyasadaysanız emir girişi için asla acele etmeyin. Piyasanın yönünü belirlemesini bekleyin.

• Geri çekilmelerde fiyatlardaki ilk dengelenme anında mümkünse portföyün varsa kredili kısmından kurtulun. 

• Yükselişlerde gaza gelip kredi ile pozisyon büyütmeyin, yine piyasanın dengelenmesini bekleyin.

Bu yazı toplam 3027 defa okunmuştur.
Önceki ve Sonraki Yazılar

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.