Borsadaki kesintiler sabotaj mı?

Borsadaki kesintiler sabotaj mı?

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Turhan, dün ve bugün meydana gelen kesintilerin sabotaj olduğu yönündeki iddialara cevap verdi

A+A-

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Turhan borsada işlemlerin durması ile ilgili açıklama yaptı. İbrahim Turhan dün seansın 10:55'te başlamasına yol açan hatanın aracı kurum yazılımından kaynaklandığını, bugünkü gecikmenin ise sistemin seansı 10:55'te başlatmaya çalışmasından kaynaklanan operasyonel hata olduğunu söyledi. İbrahim Turhan sabotaj iddialarına ise "böyle bir ihtimal yok" dedi.

Borsa İstanbul Yönetim Kurulu Başkanı İbrahim Turhan CNBC-e yayınında dünkü ve bugünkü Borsa İstanbul'da işlemlerin durmasıyla ilgili açıklamalarda bulundu.

Borsa arızalanmadı. Dünkü olay bir IP sorunu ama bizden kaynaklanmıyor. Bir aracı kurumun emrinde onun kndi yazılımından kaynaklanan bir hata. Normalde 16 basamaklı olan bir kod 17 basamaklı girilmeye çalışıyor. Bu yüzden oluşan hata mesajı yeniden üretiliyor. Her üretilen hata mesajında sistem kendini durduruyor, emirleri girmiyor. Bu borsa sistemlerinden değil, borsaya emir gönderen aracı kurumlardan bir tanesinin yazılımının oluşturduğu hatadan kaynaklanıyor.

Bugün yaşanan sorun ise bir yazılım sorunu değil. Dünkü olaydan sonra 10:55'te başladı. Akşam işlemler bittikten sonra eve gitmediler dünkü sorunla ilgili logları çıkardılar. Emirlerin borsaya girdiği yerde kontrol noktası oluşturduk.

Benzer hatalı emir geldiğinde karşı taraf emiri kesmese bile biz keselim diye oluşturduk. Gece uzun saatler simülasyonlarla arkadaşlar bunu çalıştılar. Fakat bugün sistem 9:35 yerine dünkü 10:55'te başlatmaya çalıştı. Bu bir operasyonel hata.

Bugünkü problem IT sistemiyle ilgili değil. Operasyonel aksaklıktan kaynaklanan, IT sistemiyle ilgili olmayan sorun. Bugün bir bilişim sorunu yaşadık.

Şu anda Borsa İstanbul ekipleri Borsa İstanbul'un kullanacağı programın kodunu yazıyor. Kendimiz geliştiriyoruz. Biz bunu iyileştirsek de açılış kapanış esnasında gerçekleşen 170 adımlık bir prosedürümüz var. 170 ayrı adımı uygulamamız gerekiyor.

Bunların bir kısmı da manuel olarak yapılan adımlar olduğu için operasyonel risk oluyor. Biz bunları otomatikleştirmeye çalışıyoruz.

Uluslararası ölçüt toplam kaybedilen seans süresi. Bu açıdan henüz uluslararası standartların dışına çıkmış değiliz.
Bunun Nasdaq ile bir alakası yok. Tamamen bizim kullandığımız yazılımın eski, yetersiz ve parçalı bir yapı olmasından kaynaklanıyor.

İTÜ ile Borsa İstanbul süratle bir anlaşma gerçekleştirip aracılık sektöründe finans yazılımları konusunda destek sağlayacak bir proje başlatacağız.

Takasbank'ın da buna hazır olması lazım. Tam gün seansta Takasbank'ın da değişimi gerçekleştirmesi gerekecek. Arkadaşlarımız bu konuda çalışıyor.

Sabotaj bir ihtimal yok

Söz konusu değil. Sayın SPK başkanının kastı da bu değildir. SPK resmi açıklama da yaptı. Orada ifade edildiği gibi biz SPK ile tüm arızaları anında paylaşıyoruz. Kurumumuzla ilişkilerimiz her zaman yapıcı oluyor. Bundan sonra borsada arızanın tekrarlanmaması için herşeyi yapacağız.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.