Bosch Türkiye, 2019’da 21,5 milyar TL ciro açıkladı

Bosch Türkiye, 2019’da 21,5 milyar TL ciro açıkladı

Bosch, Türkiye’de 2019 yılında cirosunu yüzde 11 artışla 21,5 milyar TL’ye  yükseltti. Bu gelirin yaklaşık 7,7 milyar TL’lik kısmı iç satışlardan  sağlanırken, bir önceki yıla göre yüzde 7,9 oranında sağlıklı bir  büyüme kaydedildi

A+A-

Teknoloji ve servis tedarikçisi Bosch, Türkiye’de 2019 yılında cirosunu yüzde 11 artışla 21,5 milyar TL’ye  yükseltti. Bu gelirin yaklaşık 7,7 milyar TL’lik kısmı iç satışlardan  sağlanırken, bir önceki yıla göre yüzde 7,9 oranında sağlıklı bir  büyüme kaydedildi. Şirketin geçen yılki ihracat geliri yüzde 13  artışla 13,9 milyar TL olurken Bosch, bu rakamla Türkiye’nin toplam  ihracatının yaklaşık yüzde 1,5’ini gerçekleştirmektedir.

Mevcut faaliyet yılında Bosch Türkiye, dünyayı kasıp kavuran  koronavirüs salgını nedeniyle tahminlerini düşürdü. Bosch Türkiye ve Ortadoğu Başkanı Steven Young, “Mevcut durumdan ötürü Türkiye'de zorlu  bir yıl beklemenin yanı sıra yerel pazara ve uzun vadeli potansiyeline  inanmayı sürdürüyoruz. Şirketimiz, COVID-19 salgınının etkileri  hissedilmeden önce 2020 yılının ilk çeyreğinde ciro anlamında çift  haneli rakamlara ulaştı” dedi.

Bosch Türkiye’nin çalışan sayısı 16.700 kişi olurken, şirket geçen  yıl 1,5 milyar TL’yi aşkın yatırım gerçekleştirdi. 2019 yılında Ar-Ge’ye toplam 215 milyon TL yatırım yapan şirketin, bu alanda  çalışan sayısı ise 635 oldu.

Yatırımların odak noktasında ise şirketin üretim faaliyetleri yer  alıyor. Bursa Fabrikası’nda önümüzdeki yıl faaliyete girmesi beklenen,  benzinli motorlar için geliştirilen yeni nesil yüksek basınç  pompalarının imal edileceği üretim hattı buna iyi bir örnek  oluşturuyor. Steven Young bu yatırımın öneminin altını çizerek, “Bu  ürünler yakıt tasarrufu sağlarken, CO2 emisyonları dâhil olmak üzere  emisyonları da azaltıyor. Ayrıca üretimde, son model üretim makineleri  ve Endüstri 4.0 çözümlerine sahip gelişmiş montaj hatları  kullanılıyor” diye konuştu.

Koronavirüs salgınının kontrol altına alınmasına destek

Bosch, koronavirüs salgını döneminde yerel üretim faaliyetlerinde  yaşanan geçici kesinti sonrasında Türkiye’deki üretim faaliyetlerini  kademeli olarak devreye alıyor. Üretime yeniden başlama hazırlıkları  için müşteriler, tedarikçiler, resmi makamlar ve çalışan  temsilcileriyle koordineli olarak çalışıyor.

Öte yandan Bosch, yeni geliştirilen hızlı Covid-19 testi ve Vivalytic analiz cihazı gibi girişimleriyle mümkün olan her yerde  küresel salgını kontrol altına alma çabalarına katkıda bulunmak  istiyor. Şirket, 2020'de bir milyondan fazla hızlı test üretmeyi ve  bunu önümüzdeki yıl üç milyon adede çıkarmayı planlıyor. Bosch’un,  sadece altı hafta gibi çok kısa bir süre içinde COVID-19 için  geliştirdiği hızlı test, Türkiye’deki çalışanlar için de kullanılmaya  başlanacak.

Bosch Türkiye ayrıca, çalışanların koronavirüs enfeksiyonundan  yeterli düzeyde korunmalarını sağlamak için çok sayıda önlem alıyor. Bosch kimi bölgelerde, öncelikle çalışanlarını korumak için yüz  maskesi ve dezenfektan üretimi de yapıyor. Bursa Fabrikasında  çalışanlar için kullanılmak üzere yarı otomatik üretim hattında ve  özel steril bir odada günde 6.000 maske imal ediliyor. Şirket, bu  dönemde sağlık çalışanlarına destek olmak amacıyla entübe ve numune  alma kabinleri, yüz siperliği gibi birçok malzeme üretti ve çevre  hastanelere bağışta bulundu.

MESS, Bosch’un tam otomatik üretim hatlarıyla maske üretimine  başlayacak

Bosch’un Almanya’da tasarladığı tam otomatik maske üretim hattının Türkiye’deki ilk talibi, Türkiye Metal Sanayicileri Sendikası (MESS)  oldu. MESS’ tarafından sipariş edilen üç adet tam otomatik maske  üretim hattı önümüzdeki günlerde devreye alınacak. Almanya’da  tasarlanan, Bosch Türkiye mühendisleri tarafından Bursa’da imal edilen  hatlar, Bosch Rextroth tarafından projelendirildi. Hatlarda, Endüstri 4.0 çözümleri sayesinde el değmeden maske üretiliyor. Steven Young,  “Ayda yaklaşık 6 milyon cerrahi maske üretim kapasitesine sahip bu  makinelerde yapılan üretimle, MESS üyesi sanayiciler ve çalışanlarının  kaliteli maske ihtiyacı karşılanıyor. Bir MESS üyesi olarak bu iş  birliğinden ötürü son derece heyecanlıyız. Bu gelişme, Bosch için de  bir ilk oluyor” dedi.

Üretimde yapay zekâ fark yaratmaya başladı

Bosch fabrikalarında imalat süreçlerine katma değer yaratmak  amacıyla Endüstri 4.0 ve yapay zekâ projeleri üzerinde çalışmalar son  iki yılda hız kazandı. Bursa Güç Aktarma Çözümleri Fabrikası  bünyesindeki Ar-Ge Merkezi’nde görev yapan mühendislerin başını  çektiği projelerle 2019 itibarıyla maddi kazanç da sağlanmaya  başlandı. Örneğin  büyük veriyi kullanarak hangi komponentin ne zaman  arızalanacağına dair öngörüde bulunan bir projeyle hem zaman hem de  üretim kaybının önüne geçilmiş oldu. Ar-Ge Merkezinde altı yapay zekâ  projesi üzerinde çalışmalar halen devam ediyor.

Start-up platformu yeni fikirler geliştiriyor

Bosch Türkiye Merkez Ofisi bünyesinde 2018 yılında 14 mühendisle  faaliyete geçen Tasarım Merkezi’nde çalışan sayısı 30’u aşarken, veri  biliminden yararlanılarak çeşitli inovatif projeler geliştirilmeye  başlandı. Şirketin genç yeteneklere dünyada kendilerini  kanıtlayabilecekleri fırsatlar sunduğunu belirten Young, “Üzerinde  çalıştığımız projelerden biri sayesinde, otomobillerin geliştirme  süresi ve maliyeti oldukça kısalacak. Global otomobil firmalarıyla  gerçekleştirdiğimiz bu projede veri bilimi ve yapay zekâ kullanarak  otomobili geliştiren mühendislerin işlerini kolaylaştırıyoruz” dedi.

Bosch’un Almanya’daki Grow adlı start-up şirketinin stratejik  alanlarında belirlediği konularla ilgili başlattığı global Start-up Platformu projesi, 2019 yılında Türkiye’de de hayata geçirildi. Konuyu  değerlendiren Steven Young, “Ekip üyeleri arasında Ar-Ge çalışanı da  var, İK çalışanı da. İlk fazda 20 kişi ile dört farklı proje  değerlendirmeye alındı, şu anda iki farklı ekip ve on kişi ile  start-up platformu çalışmalarına devam ediyor. Bu yaklaşım, her yıl  yeni stratejik konular ve yeni ekiplerle tekrarlanacak” ifadelerini  kullandı.

Tekstil ve hazır giyim sektörü için dijital dönüşüm yol haritası

Bosch Türkiye, 2016 yılından bu yana otomotiv, beyaz eşya ve çelik  sanayisi başta olmak üzere farklı sektörlerde faaliyet gösteren  şirketlere dijital dönüşüm proje desteği veriyor. Şirket, portföyüne  son olarak tekstil ve hazır giyim sektörünü de ekledi. TicaretBakanlığı ve Uludağ Hazır Giyim ve Konfeksiyon İhracatçıları Birliği’nin ÜR-GE desteğiyle başlattığı Endüstri 4.0 entegrasyon  çalışmalarının bir parçası olan Bosch, bugüne kadar 10 tekstil ve  hazır giyim şirketinin dijital dönüşüm danışmanlığı çalışmasını  tamamladı. Şu an sekiz yeni şirketle süreç devam ediyor.

Bosch Endüstri 4.0 ekibi ayrıca Türkiye’nin önde gelen  şirketlerine enerji yönetimi, ürün izlenebilirliği, operasyonel ve  bilişim teknolojilerinin entegrasyonu gibi başlıklarda dijital dönüşüm  için destek veriyor. Çalık Denim ve Vitra gibi iki büyük şirket için  de hizmet sunmaya başlayan şirket, bu kapsamda Vitra’nın Bozüyük  kampüsünde gerçekleştirilen Endüstri 4.0 çözümü sayesinde her  operasyondan proses verilerini toplayarak verimliliğin artırılmasını  hedefliyor. Türkiye’nin önde gelen denim fabrikalarından Çalık Denim  de Bosch’un danışmanlığında Dijital Enerji Yönetimine odaklanıyor.

Gelişen endüstrinin gereklerine bağlı olarak insan kaynağına  duyulan ihtiyacın da değiştiğini belirten Steven Young, “Bu dönüşüme  sadece mühendislik bölümlerinin değil, diğer disiplinlerden gelen iş  gücünün de dâhil olması gerekiyor” dedi. Bosch Türkiye, son dört  yıldır desteklediği First Robotics Competition (FRC) etkinliği  kapsamında bu yıl 17 liseye sponsor oldu. Tasarım Merkezi mühendisleri Yıldız Teknik Üniversitesi öğrencilerine Kalibrasyon Eğitimi verdiler.
Şirket ayrıca  Formula Student, Shell Eco Marathon, TÜBİTAK Efficiency Challenge, University Rover Challenge, European Solar Challenge gibi  projeleri desteklemek için, farklı şehirlerden 20’ye yakın üniversite  takımıyla çalışmaya devam ediyor.

Bosch Grubu: 2020 yılı görünümü ve uzun vadeli stratejik yön

Koronavirüs pandemisi göz önüne alındığında Bosch, mevcut iş  yılında küresel ekonomi için önemli zorluklar yaşanacağını öngörüyor.
Bosch Grubu Yönetim Kurulu, Almanya’da düzenlenen Yıllık Basın Toplantısı’nda en azından dengeli bir yıl sonu bilançosu elde etmek  için büyük çabalar göstermek gerektiğini vurguladı. Zor duruma rağmen  teknoloji ve hizmet tedarikçisi Bosch, sürdürülebilir hareketliliğin  gelişimini desteklemek ve iklim hedeflerini tutturma odaklı stratejik  planını sürdürüyor.

Bosch CEO’su Dr. Volkmar Denner, “Şu anda gündemde başka konular  olsa da gezegenimizin geleceği konusundaki hedefimizi gözden  kaçırmamalıyız” diyor. Bosch, 2020 için küresel iklim hedeflerine  ulaşacak ve dünya çapındaki 400 tesisinin tamamını iklim değişikliği  konusunda nötr hale getirecek. Bosch Türkiye de şirketin bu hedefine  katkıda bulunuyor. Şirket ayrıca, değer zincirindeki aktiviteleri  iklim değişikliği konusunda mümkün olduğunca nötr hale getirmeyi ve 2030 yılına kadar karbon salınımını yüzde 15 düşürmeyi hedefliyor.

Bosch bununla birlikte, kendi başına 1.000'den fazla enerji  verimliliği projesinden gelen deneyimini, ‘Bosch Climate Solutions’  adlı yeni bir danışmanlık şirketinde birleştirmeyi planlıyor. İklim  hareketi, pek çok sektörde yapısal değişiklikleri hızlandırırken,  hidrojen hem otomotiv hem de bina teknolojisi için gittikçe önem  kazanıyor. Bosch, bu nedenle iş ortakları ile mobil ve sabit güç  hücreleri geliştirmek için çalışıyor. Denner’a göre, mobilite  konusunda önemli olan  geniş çaplı bir teknoloji girişimiyle hem  pil-elektrik konusuna hem de daha gelişmiş içten yanmalı motorlara ve  yenilenebilir sentetik yakıtlara yönelmek.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.