Brexit bu hisseleri olumsuz etkileyecek

Brexit bu hisseleri olumsuz etkileyecek

İngiltere'nin AB'den ayrılığı ile sonuçlanan Brexit oylamasından en olumsuz etkilenecek hisselerin başında bu ülke ile iş ilişkileri yüksek şirket hisseleri bulunuyor

A+A-

Türk ihracatçılarının İngiltere’nin AB’den çıkmasına potansiyel tepkisi : Ford Otosan, Arçelik ve Tofaş olumsuz etkilenebilir . 
BIST’de Arçelik, Ford Otosan ve Tofaş İngiltere’ye ihracatı olan önde gelen şirketler arasında bulunuyor. Arçelik İngiltere pazarında BEKO  markasıyla pazar lideri. İngiltere’nin Arçelik’in toplam cirosunda payı %10 seviyesinde bulunuyor.
Ford Otosan’ın toplam ihracatında İngiltere’nin 2015’de adetsel payı %35, 1Ç16’de ise %40 seviyesinde bulunuyor. (İhracatın toplam ciroda payının %65 olduğu düşünülürse İngiltere’nin Ford Otosan’ın toplam cirosunda payı yaklaşık %25 seviyelerinde). İngiltere’nin Tofaş’ın ihracatında ise payı 2015’de adetsel %11 ve 1Ç16’de %7 ile nispeten daha sınırlı bulunuyor.

Ciro bazında ise İngiltere’nin Tofaş’ın cirosunda payını yaklaşık %6 olarak düşünülebiliriz. Bu nedenle İngiltere’ye olan gümrük vergilerinde ortaya çıkacak herhangi bir değişiklik bu şirketlerin İngiltere’deki rekabet gücünü önümüzdeki dönemde olumsuz etkileyebilir. Buna ek olarak, ilk 4 ay verilerine bakıldığında İngiltere beyaz eşya segmentinde %9 büyüme ile Batı Avrupa’nın %5 beyaz eşya büyümesinin üzerinde büyüme elde etti.
İngiltere’nin AB ile ile bir gümrük birliği anlaşması imzalayıp imzalamayacağı henüz belli değil. Ülkenin AB’den çıkışının gerçekleşmesinden önce gümrük anlaşmaları için yaklaşık 2 yıl kadar geçiş dönemi olabileceğini düşünüyoruz. Gümrük anlaşmasındaki belirsizlik Türkiye’deki ihracatçıları kısa vadede baskılayabilir.  
13 – 16 Haziran tarihleri arasında piyasalar İngiltere’nin AB’den çıkışını gösteren anketleri fiyatladığında Ford Otosan, Arçelik ve Tofaş sırasıyla BIST’in %3.8, %2.23 ve %1.25 altında performans gösterdi. Bugünde yine buna benzer bir piyasa tepkisi bekliyoruz. 
İş Yatırım


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.