Brexit kararı İngiltere konut piyasasını vurdu

Brexit kararı İngiltere konut piyasasını vurdu

AB'den ayrılma kararı İngiltere konut piyasasını vurdu

A+A-

23 Haziran'da yapılan referandumdan İngiltere'nin Avrupa Birliği'nden ayrılması yönünde bir sonuç çıkması, İngiltere konut piyasasını vurdu.

İngiltere'de The Royal Institute of Chartered Surveyors tarafından emlak komisyoncuları arasında 23 Haziran sonrasında yapılan araştırma, üyelerin konut talebinde zayıflamaya, satışa konulan konut sayısında düşüşe ve fiyat artışında yavaşlamaya işaret ettiklerini ortaya koydu. Haziran ayında konut soran yeni alıcı sayısında düşüş olduğunu belirten katılımcı sayısı, artış olduğunu ifade edenlerin yüzde 36 üzerinde gerçekleşti. Bu, 2008 ortasından bu yana görülen en yüksek oran oldu. Gelecek 5 yılda fiyatlarda artış bekleyenler ile düşüş bekleyenler arasındaki fark ise Haziran ayında Mayıs ayındaki yüzde 22'den yüzde 14'e indi. Satışa sunulan konut sayısında düşüş bildirenlerin oranı ise artış bildirerleri yüzde 45 aştı.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.