Brexit'in İngiliz halkına maliyeti yüksek olacak

Brexit'in İngiliz halkına maliyeti yüksek olacak

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, AB'den ayrılma kararı çıkması halinde vergilerin artırılmasının gerekebileceğini söyledi

A+A-

İngiltere Maliye Bakanı George Osborne, 23 Haziran'da yapılacak referandumdan AB'den ayrılma yönünde bir karar çıkması halinde İngiliz hükümetinin acil vergi artırımları yapması ve kamu harcamalarında yeni kesintilere gitmesi gerekebileceğini söyledi.

Osborne yaptığı konuşmada, "Avrupa Birliği'nden ayrılma kararı almamız halinde ekonomide ortaya çıkacak zayıf büyümenin yol açacağı olası kamu finansmanı açığının kapatılması için gelecek 4 yılda 30 milyar GBP tutarında tasarruf bulmamız gerekebilir" dedi. "AB'den ayrılmak, vergileri artırmamız ve harcamaları kısmamızı içeren acil bir bütçe gerektirir" diye konuşan Osborne, ayrılma yanlılarının ifade ettiği gibi kamu hizmetlerine harcanmak üzere serbest kalacak bir para olmadığını savundu.

İngiltere'nin AB'den ayrılmasını savunanlar, AB'ye verdikleri yıllık 8 milyar GBP civarında katkıyı ödemekten kurtulacaklarnını ve bunun kamu harcamalarına yönlendirilebileceğini savunuyorlar.

TNS tarafından 2500 kişinin katılımıyla yapılan dün yayınlanan ankete göre AB'den ayrılma yanlılarının oranı yüzde 35, AB içinde kalmak isteyenlerin oranı yüzde 33 seviyesinde. Geri kalanlar kararsız veya oy kullanmayacağını ifade edenlerden oluşuyor. Kararsızlar dağıtıldığında ise AB'den ayrılma yanlıları yüzde 47, AB taraftarmları ise yüzde 40 seviyesinde.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.