Brexit'ten en çok Avrupa bankaları etkilenecek

Brexit'ten en çok Avrupa bankaları etkilenecek

Avrupa bankaları, İngitere'nin AB'den ayrılma kararı sonrası 30-40 milyar euro sermayeye ihtiyaç duyabilirler

A+A-

Boston Consulting Group tarafından hazırlanan ve Financial Times gazetesinde yer alan rapora göre, İngiltere'nin AB'den ayrılma kararı sonrasında Avrupa bankaları İngiltere'deki şubelerine 40 milyar euroya varan sermaye koyma zorunluluğu ile karşı karşıya kalabilirler.

BCG'nin raporuna göre, İngiltere'nin AB'den ayrılması bankaların sermaye piyasaları bölümleri için yıllık maliyetleri yüzde 8-22 oranında artıracak ve bu durum bankaların bazı aktivitelerden çekilmelerine yol açabilir. Raporun yazalarından Philppe Morel yaptığı değerlendirmede, İngiltere'nin AB'den ayrılma kararı sonrasında gözlerin Londra'ya Avrupa'ya giriş kapısı olarak kullanan ABD bankalarına çevrildiğini, ancak asıl odaklanılması gerekenen İngiltere'de şubeleri bulunan 60 veya daha fazla sayıdaki Avrupa bankasına çevrilmesi gerektiğini söyledi.

Morel, "Herkes ABD bankalarının perpektifinden konuşuyor, ancak Avrupa bankalarına etkiler çok daha fazla olacak. Avrupa, ABD bankaları için çok önemli değil. Sermaye piyasası karlarının sadece yüzde 20-30'u Avrupa'dan geliyor. Ancak Avrupalı bankalar için Londra çok daha önemli. Bu bankalar sermaye piyasası operasyonlarının yüzde 70'ini Londra'da gerçekleştiriyorlar" ifadelerini kullandı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.