Bullard'dan Summers'a: ABD'de para politikası yapımını Fed'e bırak

Bullard'dan Summers'a: ABD'de para politikası yapımını Fed'e bırak

Bullard'dan Summers'a: ABD'de para politikası yapımını Fed'e bırak

A+A-

St. Louis Fed Başkanı James Bullard, faizlerin artırılmaması konusunda geçtiğimiz hafta uyarılarda bulunan eski ABD Hazine Bakanı Lawrence Summers ve diğerlerini uyararak, Fed'in politikayı sıkılaştırması gerektiği bir dönemde eski hazine bakanı ve benzeri pozisyonlardakilerin bu tür uyarılarda bulunmalarının uygun olmadığını bilmeleri gerektiğini söyledi.

Bullard dün CNBC televizyonuna verdiği röportajda konu hakkında konuşurken, "Bunu ısrarlı bir şekilde söylemek istiyorum çünkü sanırım tartışma, olması gereken noktadan uzaklaşıyor" dedi.

Bullard, "Larry Summers gibi mantıklı insanlar var şu an 'Aman Tanrım, dünya sona yaklaşıyor' gibi söylemlerden uzak durması gerektiğini bilen. Önümüzdeki üç yıl boyunca ne yaparsak yapalım yine genişlemeci bir para politikası olacak. Dolayısıyla bana gelip daha fazla parasal genişlemeye ihtiyacımız var demeyin" dedi.

Kamuoyu önüne bu tür açık söylemlerle çok fazla çıkmayan Bullard, ABD merkez bankası Fed'in faizleri sıfıra yakın bırakma kararına karşı çıkmıştı.

Faizleri değiştirmeme kararı neredeyse bütün oy hakkına sahip üyeler tarafından desteklenirken, Bullard gibi oy hakkına sahip olmayan bazı üyeler bu karara karşı çıkmış ve hafta sonu Fed yetkililerinden gelen açıklamalar faiz artışını destekleyen ve buna karşı çıkan görüşlerin birbirlerine yakın olduğu izlenimini verdi.

Bullard'ın yaptığı açıklamalar aynı zamanda Fed'in içerisinde kamuoyunda gittikçe yoğunlaşan faiz artışı tartışmalarına yönelik can sıkıntılarının daha da belirginleşmeye başladığını da gösteriyor.

Summers geçtiğimiz hafta alınan Fed kararı öncesinde Çin ekonomisine dair endişeler ve ABD'de yavaş seyretmekte olan enflasyonun piyasalarda yarattığı çalkantıların olduğu bir dönemde faiz artışının doğru olmayacağına dair yazılar yazıp röportajlar vermişti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.