Barış SOYDAN

Barış SOYDAN

Yazarın Tüm Yazıları >

Büyüme rakamları erken seçim habercisi mi?

A+A-

Türkiye ekonomisi ikinci çeyrekte (Nisan-Mayıs-Haziran döneminde) yüzde 5.1 büyüdü. Piyasa beklentisinin altında kalmış olmakla birlikte (Piyasa beklentisi yüzde 5.3’tü), bu, yüksek sayılabilecek bir oran. Öyle veya böyle, Türkiye ekonomisi son yıllarda kaybettiği büyüme ivmesini bu yıl yeniden kazanmış görünüyor. (“Öyle veya böyle”si, KGF kredileri, vergi indirimleri ve AB’deki ekonomik düzelmeye paralel ihracatın artması olarak sayılabilir. Tabii bunlara dolardaki küresel gerilemeyi de eklemek lazım.)

Buradan siyasete atlayalım: Literatürde ekonomik büyüme ile seçim sonuçları arasında güçlü bağı gösteren pek çok araştırma mevcut. Biz burada akademisyenlerin tezleri yerine, Mahfi Eğilmez’in bir yazısını zikredelim. Eğilmez, “İktidar Partisinin Oy Oranı ile Ekonominin Büyüme Oranı Arasındaki İlişki Üzerine Bir Deneme” başlıklı yazısında, “Büyüme oranındaki değişimin iktidarın oy oranı için bir ipucu olduğu kanısını taşıyorum… Seçimlerde iktidar partisinin aldığı oy oranıyla seçim öncesi üç çeyreğin ortalama büyüme oranı arasındaki korelasyon katsayısı 0,81 çıkıyor” demişti.

 

Türkiye ekonomisi bu yıl yüzde 5’in üzerinde büyüyecek. Hatta yüzde 6’nın da üzerine çıkmasını bekleyen ekonomistler var. Gelecek yıl aynı ivmenin yakalanıp yakalanamayacağı ise şüpheli. Hatta zor. Çünkü bu yıl yüksek büyümeye doping etkisi yapan “baz etkisi” gelecek yıl olmayacak. (Baz etkisi derken, ekonominin geçtiğimiz yıl darbe girişiminin de etkisiyle gösterdiği kötü performansı kast ediyorum. Büyüme göreceli bir şey olduğu için, geçtiğimiz yıla baktığımızda çok hızlı gidiyormuşuz gibi görünüyor. Sadece Türkiye ekonomisinde değil, şirket bilançolarında da aynı durum söz konusu.)

Üstelik gelecek yıl TL’nin değer kaybının ihracatçıya sağladığı rekabet avantajı da kaybolacak. (Nitekim iktidar partisinden, TL’deki gerilemenin Türkiye ekonomisi için hayırlı olmadığı yönünde sesler yükselmeye başladı bile.)

Hem 2018’de küresel rüzgarların ne yönden eseceğini Allah bilir. Bu yıl çok kötü bir performans sergileyen Amerikan doları yine aslan kesilir mi, ABD Merkez Bankası beklenmedik faiz hamleleri yapar mı, kestirmek güç.

Hal böyleyken, büyümenin yükseldiği dönemlerde oyların arttığı hem tecrübeyle hem bilimle sabitken, iktidar bir erken seçimi değerlendirmeye almaz mı, diyorsunuz?

Bir daha düşünün. 

(Aşağıdaki tablo çeyrekler bazında büyümeyi gösteriyor.)

buyume.jpg

Önceki ve Sonraki Yazılar

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.