Cari açık 3.15 milyar dolara geriledi

Cari açık 3.15 milyar dolara geriledi

Türkiye'nin cari işlemler açığı temmuzda 3,15 milyar dolar olarak açıklandı.

A+A-

Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB), temmuz ayı ödemeler dengesi rakamlarını açıkladı.

TCMB, tarafından açıklanan temmuz ayı cari işlemler açığı 3,15 milyar dolar olarak gerçekleşti. Böylece son 5 ayın en düşük açığı verilmiş oldu. Ekonomistler, temmuz ayı cari işlemler açığının ise 3,45 milyar dolar olmasını bekliyordu.

Cari işlemler açığı haziranda, geçen yılın aynı ayına göre 812 milyon dolar azalarak 3 milyar 356 milyon dolar olmuştu.

2015 Ocak - Temmuz döneminde ise cari açık 25,43 milyar dolar olarak kayıtlara geçti. Geçtiğimiz yılın aynı dönemince açık 26,77 milyar dolar seviyesindeydi.
TCMB'den yapılan açıklamada şöyle denildi:

"Cari işlemler açığı, bir önceki yılın temmuz ayına göre 768 milyon ABD Doları artarak 3.154 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir. Bunun sonucunda, on iki aylık cari işlemler açığı 45.027 milyon ABD Doları olarak gerçekleşmiştir.

Söz konusu gelişmede, ödemeler dengesi tablosundaki dış ticaret açığının bir önceki yılın aynı ayına göre 964 milyon ABD Doları artarak 5.755 milyon ABD Doları'na yükselmesi ve hizmetler dengesinden kaynaklanan net gelirlerin 67 milyon ABD Doları azalarak 3.014 milyon ABD Doları'na gerilemesi etkili olmuştur. Öte yandan, birincil gelir dengesi açığı 214 milyon ABD Doları azalarak 528 milyon ABD Doları'na gerilemiştir.

Parasal olmayan altın kalemi altında, bir önceki yılın temmuz ayında 143 milyon ABD Doları net altın ihracatı olurken, bu yılın aynı ayında 639 milyon ABD Doları net ithalat gerçekleşmiştir.

Hizmetler dengesi altında seyahat kaleminden kaynaklanan net gelirler, bir önceki yılın aynı ayına göre 44 milyon ABD Doları tutarında azalarak 2.813 milyon ABD Dolarına gerilemiştir.

Birincil gelir dengesi kalemi altında yatırım geliri kaleminden kaynaklanan net çıkışlar, bir önceki yılın aynı ayına göre 226 milyon ABD Doları azalarak 441 milyon ABD Doları olmuştur.

Finans hesabı

Doğrudan yatırımlardan kaynaklanan net girişler (net yükümlülük artışı), bir önceki yılın aynı ayına göre 1.822 milyon ABD Doları artarak 2.515 milyon ABD Doları tutarında gerçekleşmiştir.

Portföy yatırımları 3.260 milyon ABD Doları tutarında net çıkış kaydetmiştir. Alt kalemler itibarıyla incelendiğinde, yurtdışı yerleşiklerin hisse senedi piyasasında 474 milyon ABD Doları, devlet iç borçlanma senetleri piyasasında da 1.131 milyon ABD Doları net satım yaptığı görülmektedir. Bunun yanı sıra, yurtdışında ihraç edilen tahvil ve bonolarla ilgili olarak bankalar 847 milyon ABD Doları net geri ödeme gerçekleştirmiştir.

Diğer yatırımlar kaleminden kaynaklanan net girişler (net yükümlülük artışı), 5.845 milyon ABD Doları tutarında gerçekleşmiştir.

Diğer yatırımlar altında, yurtiçi bankaların yurtdışı muhabirlerindeki efektif ve mevduat varlıkları 601 milyon ABD Doları, yurtdışı bankaların yurtiçindeki mevduatları ise 739 milyon ABD Doları tutarında net artış kaydetmiştir.

Yurtdışından sağlanan kredilerle ilgili olarak, Genel Hükümet 122 milyon ABD Doları net geri ödeme, bankacılık sektörü ve diğer sektörler ise sırasıyla 2.250 milyon ABD Doları ve 1.283 milyon ABD Doları net kullanım gerçekleştirmiştir. Bankalar, Temmuz ayında kısa vadeli kredilerde net geri ödeyici, uzun vadeli kredilerde net kullanıcı olmuştur.

Resmi rezervler Temmuz ayında 2.019 milyon ABD Doları artmıştır." 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.