Cemaate yakın şirket hisseleri eriyor

Cemaate yakın şirket hisseleri eriyor

Hafta sonu başlayan "Paralel yapı" operasyonu, borsada Gülen Cemaati'ne yakın şirket hisselerinin ortalamanın üstünde değer kaybetmesine yol açtı

A+A-

Hafta sonu başlayan "Paralel yapı" operasyonu, borsada Gülen Cemaati'ne yakın şirket hisselerinin ortalamanın üstünde değer kaybetmesine yol açtı.

Operasyon sonrası ilk işlem gününde piyasalar tarafından Gülen Cemaati'ne yakın olduğu kabul edilen Bank Asya, İpek Doğal Enerji, Koza Madencilik ve Koza Altın şirketlerinin hisseleri ortalamanın üstünde değer yitirdi.

Endeksin 0.35 değer yitirdiği haftanın ilk seansında güne sert satışlarla başlayan Akın İpek'in sahibi olduğu İpek Doğal Enerji yüzde 3.9, Koza Madencilik yüzde 3.95 kayıpla kapattı. Aynı gruptaki Koza Altın hisseleri ise ilk seansta yüzde 0.38 değer kazanmasına rağmen ikinci seansla birlikte değer yitirmeye başladı.

Uzun süredir cemaat-hükümet gerginliği nedeniyle değer yitien Koza Grubu hisseleri yaklaşık olarak 2010-2011 fiyatlarına gerilemiş durumda.

Gözaltı Pazarı'nda işlem gören Bank Asya hisseleri ise ikinci seansta yüzde 1.58 kayıpla 0.62 seviyesinde. Bank Asya hisseleri yaklaşık 1 yıl önce başlayan cemaat-hükümet gerginliği döneminden önce 2 TL seviyelerinde hareket ediyordu. 

Piyasa uzmanları,  şirketlerin mali yapılarında, hisse fiyatlarını bu kadar aşağı çekecek bir neden bulunmadığını, kaybın daha çok şirketler üzerindeki baskı ve manipülasyonlar nedeniyle yaşandığını belirtiyor.

 

İPEK DOĞAL ENERJİ HİSSE DETAY SAYFASI

KOZA ALTIN HİSSE DETAY SAYFASI

KOZA MADENCİLİK HİSSE DETAY SAYFASI

BANK ASYA HİSSE DETAY SAYFASI

 


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.