Çetinkaya faizlerin nasıl düşürüleceğini açıkladı

Çetinkaya faizlerin nasıl düşürüleceğini açıkladı

Merkez Bankası Başkanı Murat Çetinkaya, 7. İstanbul Finans Zirvesi'nde uzun vadeli faizlerin nasıl düşüreleceğini açıkladı.

A+A-

Uzun vadeli faizleri düşürmek fiyat istikrarını sağlamak ve korumakla olacağını belirten Çetinkaya, "Küresel ekonomiye dair belirsizlikler sürerken, kırılganlıklar devam ediyor. Uzun vadeli faiz seviyeleri faiz kararlarından görece daha önemli olabilir. Kredi büyümesi kadar kredinin dağılımı ve finansal koşulların gelişimi önemli. Bizim için kredi piyasasının gelişimi önemlidir. Uzun vadeli faizleri düşürmek fiyat istikrarını sağlamak ve korumakla olur"şeklinde konuştu.

TCMB Başkanı Çetinkaya, "Kalıcı fiyat istikrarı öngörülebilirliği artırır, büyüme olumlu etkilenir. Enflasyondaki dalgalanmalar bankaların sermaye yapısını olumsuz etkiliyor. Türkiye ekonomisi risk odaklı para politikasıyla oldukça dirençli seyir izliyor. Fiyat istikrarı kurumsal bir değer, buna ukaşmak için çaba göstermemiz gerekir.Elimizdeki bütün araçları fiyat istikrarı için kullanmaya devam edeceğiz" açıklamasını yaptı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.