Çin, FedEx hakkında soruşturma başlattı

Çin, FedEx hakkında soruşturma başlattı

Çin ABD'li kargo şirketi FedEx hakkında soruşturma başlattı.

A+A-

Çin ABD'li kargo şirketi FedEx hakkında soruşturma başlattı. Geçtiğimiz hafta FedEx'in Huawei ürünlerini teslim edilmesi gereken adresler yerine ABD ve Kanada'da ilgisiz adreslere yönlendirdiği iddiaları ortaya atılmıştı. 

Çin Posta Genel Müdürlüğü Başkanı Ma Junsheng, ülkede faaliyet gösteren tüm yabancı kargo firmalarının Çin'in yasalarına uyması gerektiğini vurguladı.

CRI'ın internet sitesinde yer alan habere göre, Ma Junsheng, bugün Çin Medya Grubu'na verdiği özel röportajda şu ifadeleri kullandı:

"Son günlerde ABD'li kargo şirketi FedEx'in Çin'in kargolarını sahiplerine değil başka adreslere teslim ettiğine dair şikâyetler aldık. FedEx'in paketleri sahiplerine haber vermeden ve onlardan izin almadan başka adreslere göndermesi, Çin'deki yasalara ciddi şekilde aykırı olduğu gibi kullanıcıların meşru çıkarlarını da zedeledi. Dolayısıyla ilgili devlet birimleri olay ile alakalı soruşturma başlattı."

Başkan Ma, FedEx'e karşı soruşturma başlatılmasının hem Çin'de kargo piyasasının düzenini hem de Çinli firmalar ile tüketicilerin yasal menfaatlerini koruyacağını ifade etti.

Çin'de posta ve telekomünikasyon güvenliğinin sağlanması gerektiğini vurgulayan Ma, ülkenin yüksek kapasiteli, hızla gelişen ve büyük potansiyeli bulunan kargo piyasasının yabancı firmaların yatırımlarına açık olduğunu, ancak bu firmaların Çin'in yasalarına uyması gerektiğini sözlerine ekledi. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.