Çin, IMF'in raporuna itiraz etti

Çin, IMF'in raporuna itiraz etti

Çin MB, "IMF'in Çin finansal sistemi için raporu bütün resmi yansıtmıyor"

A+A-

Çin Merkez Bankası, IMF'in Çin'in finansal sistemi için yayınladığı gözden geçirme raporunun bütün resmi yansıtmadığını savundu. IMF raporunu objektif ve yeterli bulduğunu belirten Çin MB, "Çin'in finansal sistemi riskleri savuşturmak için göreceli olarak güçlü kabiliyete sahip" dedi.

IMF, "Çin'in büyüme hedefleri finansal istikrar hedefi ile çatışıyor"

IMF, Çin'in finansal istikrarı kalkınma hedeflerinin önüne koyması gerektiğini bildirdi. Koordinasyon yokluğuna ve yetersiz sistemsel risk analizlerine işaret eden IMF, Çin'e Merkez Bankası ve 3 finansal denetim, düzenleme kurumunu bir araya getirecek bir finansal istikrar alt komitesi oluşturulması tavsiyesinde bulundu. 

İstihdamı ve büyümeyi artırmayı amaçlayan genişlemeci para ve maliye politikalarının zayıf şirketler ve yerel yönetim kuruluşlarında borçlarda artışa yol açtığını belirten IMF, "İstihdamda büyük düşüşleri engelleme ve bölgesel büyüme hedeflerine ulaşma amaçları, finansal istikrar gib idiğer politika amaçları ile çatışıyor" ifadelerini kullandı.

Etiketler : , ,

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.