Çin MB, büyüme tahminini değiştirmedi

Çin MB, büyüme tahminini değiştirmedi

Çin MB, 2016 büyüme tahminini yüzde 6,8 olarak korudu

A+A-

Çin Merkez Bankası, 2016 yılı için ekonomik büyüme tahminini yüzde 6,8 olarak korudu, ancak ihracatın daralmasını ve sabit varlık yatırımlarının önceden tahmin edilenden daha hızlı büyümesini beklediğini bildirdi.

Banka bugün yayınladığı raporda, 2016 için TÜFE tahminini yüzde 1,7'den yüzde 2,4'e yükseltirken, ihracat için daha önce yüzde 3,1 büyüme olarak açıkladığı tahminini yüzde 1,0 daralma yönünde revize etti. Banka, sabit varlık yatırımlarında büyüme beklentisi ise yüzde 10,8'den yüzde 11'e çıkardı.

Yapılan değerlendirmede, ekonominin karşı karşıya olduği birincil belirsizler arasında gayrimenkul yatırımlarının toparlanmaya devam edip etmeyecekleri olduğunu ifade eden Çin MB, Fed'in faiz artırım hızının büyük çaplı bir uluslararası sermaye akışı olup olmayacağını ve gelişmekte olan ülke para birimlerinin değerlerini belirleyeceğini de vurguladı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.