Çin, Trump'a cevap vermeye hazırlanıyor

Çin, Trump'a cevap vermeye hazırlanıyor

Çin hükümeti, ABD Başkanı Donald Trump'un ticarette uygulaması potansiyeli olan cezalandırıcı tedbirlere karşı atılacak adımlar, bunlara verilecek yanıtlar konusunda düşünce kuruluşları ve politika danışmanlarının fikirlerini toplamaya başladı.

A+A-

Çin hükümeti, ABD Başkanı Donald Trump'un ticarette uygulaması potansiyeli olan cezalandırıcı tedbirlere karşı atılacak adımlar, bunlara verilecek yanıtlar konusunda düşünce kuruluşları ve politika danışmanlarının fikirlerini toplamaya başladı.

Verilen bilgiyere göre politika danışmanları, Trump'ın Çin'e karşı yüksek gümrük tarifeleri uygulayacağını, bu tarifeler ile çelik ve mobilya gibi yüksek dış ticaret fazlası verilen sektörleri veya kamu şirketlerini hedef alabileceğini düşünüyorlar. 

Danışmanlar, Trump'un bu yönde atacağı adımlara, tarımsal ürün, makine ve imalat mallarında ithalat için ABD'ye alternatifler bulunmasını, mobil telefon ve diz üstü bilgisayar gibi tüketici ürünlerine ithalatın kısılmasını öneriyorlar. 

Düşünce kuruluşları ve danışmanların önerileri arasında Çin'de faaliyet gösteren ABD şirketlerine ek vergi veya başka kısıtlamalar uygulanması, ABD şirketlerinin Çin'in hızla büyüyen hizmetler sektörüne erişimlerinin sınarlanması var. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.