Çin’de bir kişiye 4 banka kartı düşüyor

Çin’de bir kişiye 4 banka kartı düşüyor

Çin'de banka kartıyla yapılan işlemlerin hacmi geçen yıl neredeyse ikiye katlandı

A+A-

 Çin Bankalar Birliği'nin yayımladığı rapora göre, 2015 yılında banka kartı işlemleri tutarı 1,42 katrilyon yuan (yaklaşık 214 trilyon dolar) olarak gerçekleşti.

Söz konusu tutar 2014 yılıyla kıyaslandığında yüzde 86,9 artış gösterdi. Bankalar tarafından geçen yıl çıkarılan kart sayısı 640 milyon olurken, toplam kart sayısı 5,6 milyarı buldu. Böylece, kişi başına düşen kart sayısı 4'ün üstüne çıktı.

Birlik yetkilisi Huang Runzhong, konuya ilişkin olarak yaptığı açıklamada, online ödeme ve yeni teknolojilerin banka kartı alanında yeni büyüme fırsatları sunduğunu söyledi. Huang, yeni iş modellerinin ortaya çıktığı bir dönemde bankaların risk kontrol yeteneklerini arttırmaları gerektiğine de dikkat çekti.

Uzmanlar, banka kartı piyasasındaki hızlı büyümeye karşın kredi risklerini düşük olarak nitelendiriyor. Sektör verilere göre, en az altı ay geciken kredi kartı borçlarının oranı 2015'te yüzde 6,3 artış gösterdi. Bu oran 2014 yılında yüzde 42 yükselmişti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.