Çin'den ABDye soğuk savaş eleştirisi

Çin'den ABDye soğuk savaş eleştirisi

Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, Çin'in herhangi bir soğuk savaş formuyla ilgilenmediği ve ülkenin egemenlik ve güvenliğini tehdit eden her türlü girişime karşı çıktığını söyledi

A+A-

Dün düzenlenen günlük basın toplantısında konuşan Çin Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Hua Chunying, ABD Savunma Bakanı Ashton Carter'in, Deniz Harp Okulu'nda yaptığı konuşmada kullandığı "Çin bir self-izolasyon duvarı inşa ediyor" ifadesini değerlendirdi.

"Carter'in sözleri Amerikan mentalitesini ve Amerikan tarzı hegemonyayı yansıtıyor" diyen sözcü, "ABD'de bazı insanlar fiziksel olarak 21. yüzyıla girmiş olsalar da, zihniyet olarak Soğuk Savaş döneminde kalmaya devam ediyorlar" ifadesini kullandı.

Hua Chunying, bu kişilerin yoktan hikayeler uydurarak dünyanın dört bir yanında kendilerine rakip ve düşman aradıklarını belirtti. Çin Dışişleri sözcüsü Hua, Amerikan silahlı güçlerine mensup birileri tarafından yazılmış ve yönetilen "Hollywood filmleri"ne dahil olmaya istekli olmadıklarını da söyledi. Çin, bu tarz söylemlerin, Asya-Pasifik bölgesinde ABD'nin daha fazla silah yerleştirme amacının göstergesi olduğu görüşünde.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.