Çin'den ABD'ye TPP itirazı

Çin'den ABD'ye TPP itirazı

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü, dünya ticaret kurallarının tek bir ülke tarafından değil, dünya ülkeleri tarafından ortaklaşa belirlenmesi gerektiğini söyledi

A+A-

Çin Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Hong Lei, dünya ticaret kurallarının tek bir ülke tarafından değil, dünya ülkeleri tarafından ortaklaşa belirlenmesi gerektiğini belirtti.

Hong Lei, bugün düzenlenen basın toplantısında ABD Başkanı Barack Obama'nın "Trans-Pasifik Ortaklık Antlaşması" (TPP) ve "Bölgesel Kapsamlı Ekonomi Ortaklığı Antlaşması" (RCEP) hakkındaki açıklamasını değerlendirdi.

Hong Lei, "Dünya ticaret kurallarının bir tek ülke değil, dünya ülkeleri tarafından istişare yoluyla belirlenmesi gerektiği
görüşündeyiz. TPP konusunda açık tavır sergiliyoruz. TPP ve RCEP'in birlikte ilerleyip Asya-Pasifik serbest ticaret bölgesi hedefine ulaşılmasına hizmet vermesi gerektiği kanısındayız." diye konuştu.

ABD Başkanı Obama kısa süre önce kaleme aldığı bir makalede, Çin'in ilgili ülkelerle RCEP konusunda görüşme yaptığına işaret ederek, ABD'nin önderliğindeki TPP'nin yüksek standartta belirlendiğini ve bunun 21. Yüzyıl'da ticaret kurallarını Çin'in değil, ABD'nin belirlemesini güvence altına alacağını belirtmişti.  

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.