Çin'in gözü Alman şirketlerinde

Çin'in gözü Alman şirketlerinde

Çin şirketleri bu yılın ilk dört ayında Almanya'daki 12 işletmeye 3,2 milyar dolarlık teklif verdi

A+A-

Danışmanlık şirketi Ernst&Young'un (EY) Çin departmanında çalışan Yi Sun ‘sabahtan akşama kadar Çinliler için çalıştıklarını' söylüyor. Mali denetçiler, analistler ve danışmanlar yatırımcının satın almak istediği şirketi ‘target' (hedef) olarak adlandırıyorlar. EY danışmanlık şirketi de Çinli ve Alman yatırımcı için bütün dünyada satın alabileceği şirket arıyor. Aslen Çinli olan Yi Sun, Çin şirketlerinin dış ülkelerdeki şirketleri satın alma konusunda tecrübe kazandıklarını ve profesyonelleştiklerini anlatıyor.

Çin dışındaki pazarların ülke ekonomisinin büyümesine katkıda bulunması hedefleniyor. Çin'in yıllık büyüme hızı yüzde 6'yla, Avrupa ülkelerinin hayal bile edemedikleri oranlarda seyrediyor. Çin şirketleri bu yılın ilk dört ayında Almanya'daki 12 işletmeye 3,2 milyar dolarlık teklif verdi. Bu rakam son beş yılın toplamına tekabül ediyor. Uzmanlarca, bu yıl el değiştirerek Çinlilere satılacak olan Alman işletmelerinin toplam değerinin bir önceki yılın on katına ulaşacağı tahmin ediliyor.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.