Coface, Rusya ile birlikte Türkiye'nin de notunu düşürdü

Coface, Rusya ile birlikte Türkiye'nin de notunu düşürdü

Ticari alacak sigortalarında küresel ölçekte faaliyet gösteren Coface, 2021 yılı 4’üncü çeyrek barometresinde Türkiye ve Rusya’nın notunu düşürdü.

A+A-

Ticari alacak sigortalarında küresel ölçekte faaliyet gösteren Coface, 2021 yılı 4’üncü çeyrek barometresinde Türkiye ve Rusya’nın notunu düşürdü. Dünya gazetesinin haberine göre 2021 yılının 3. çeyreğinde yaşanan sakin dönemin ardından ortaya çıkan Omicron varyantının küresel toparlanmayı etkileyen en önemli faktörlerden birisi olduğunun altını çizen Coface Türkiye Genel Müdürü Ali Gençtürk, “Tedarik zincirlerindeki kesintilere yeni bir darbe vuruldu. Bir diğer risk ise devam eden enflasyon baskılarıdır. İçinde bulunduğumuz bu son derece belirsiz ortamda Coface, bir önceki çeyrekte yaşanan iyileşme dalgalarından sonra risk değerlendirmelerinde bir kaç değişikliğe gitti. Danimarka da dahil olmak üzere toplamda dört ülkenin risk değerlendirme notu yükseltilirken, Türkiye ve Rusya’nın notu düşürüldü” dedi.

Gençtürk, “Değerlendirme yaparken o ülkedeki kur, enflasyon, cari açık ve makro ekonomik beklentilere bakıyoruz. Bu kapsamda Türkiye’nin risk skorunu B’den C’ye düşürdük. Kurlardaki tırmanış ve cari dengedeki bozulma da burada etkili oldu. Rakip olduğumuz ülkeler arasında yer alan Hindistan, Brezilya ve Güney Afrika gibi ülkelerin de halen notları C’de bulunuyor. Yaşanan savaş durumu nedeniyle Rusya’nın notunu ise B’den D’ye düşürdük” diye konuştu.