Credit Suisse'den 'ağırlığını artır' tavsiyesi

Credit Suisse'den 'ağırlığını artır' tavsiyesi

Credit Suisse, Türk hisseleri için tavsiyesini 'ağırlığını arttır'a çıkardı

A+A-

Credit Suisse, gelişmekte olan piyasa portföy tavsiyesinde Türk hisse seetleri için önerisini 'referans seviyeden' 'yüzde 20 ağırlığını arttır' seviyesine yükseltti.

Portföyde Çin için tavsiye yüzde 5 ağırlığını arttır, Güney Kore için yüzde 10 ağırlığını arttır, Malezya için yüzde 5 ağırlığını arttır ve Polonya için yüzde 15 ağırlığını azalt olarak yer aldı.

Credit Suise Türkiye'nin gelecek 12 aya dönük sektöre göre ayarlamış beklenen F/K oranları gelişmekte olan piyasalara göre yüzde 13 iskontolu olduğunu belirtirken, 12 aylık hisse başına kâr büyümesi beklentisi dikkate alındığında gelişmekte olan piyasalara göre 2010 yılı başlarından bu yana en ucuz seviyede bulunulduğunu belirtti.

"Global Gelişmekte olan Piyasalar Hisse Senedi Strateji" raporu yayınlayan Credit Suisse, Türkiye'de ileriye önük kâr betlentilerinin 12 aylık enflasyon beklentilerine bağlı olduklarını, yüzde 7,4 enflasyon projeksiyonunu 8 F/K oranı ile tutarlı olduğunu da vurguladı.

Türkiye'nin cazip kâr değerlemesi ve ileriye dönük büyüme dinamiklerinin piyasanın gelişmekte olan piyasalara göre 2010'dan bu yana görülen en ucuz seviyerde olduğuna işaret eden Credit Suisse, Türkiye'de kâr revizyonları ivmesinde toparlanmadan cesaret aldıklarını da belirtti.

Credit Suisse, Türkiye'de en beğendi hisseler listesinde piyasa değerleri 2 milyar doların üzerindeki likit hisselere yer verdiğini belirtirken, listede İşbankası, Enka İnşaat, Sabancı Holding, Halkbank, THY ve Coca-Cola içecek yer alıyor.

Credit Suisse bu hisselerin F/K ve defter değerlerinin gelişmekte olan piyasalardaki benzerlerine göre iskontolu olduğunu ve bu şirketler için tavsiyenin 'endeksin üzerinde getiri' olduğunu da vurguladı. Credit Suisse, Türk bankacılık sektöründe kâr büyümesi ve karlılıkta sağlıklı bir toparlanma tahmininde de bulundu.

Credit Suisse MSCI Türkiye için uyguladığı regesyon modelinde çekirdek enfasyonun 2016'da yüzde 7,0'ye gerileyeceğini, USD/TL paritesinin 3.06 olacağını öngörürken, bu yıl yüzde 3,1 olacağını tahmin ettiği GSYH büyüme oranını gelecek yıl yüzde 3,0 civarında gerçekleşeceğini de tahmin etti. 

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.