Dalio: Fed para politikasını gevşetecek

Dalio: Fed para politikasını gevşetecek

Dünyanın en büyük hedge fonu Bridgewater Associates'ın kurucusu Ray Dalio'ya göre Fed para politikasını gevşetecek

A+A-

Dünyanın en büyük hedge fonu Bridgewater Associates'ın kurucusu Ray Dalio, Fed'in atacağı bir sonraki büyük adımın para politikasını sıkılaştırmak değil gevşetmek olacağını söyledi.

Dalio, müşterilerine Pazartesi günü gönderdiği notta Fed'in kısa vadeli iktisadi dalgalanmalara odaklanarak merkez bankalarının faizleri sıfıra indirmesinin yarattığı uzun vadeli etkileri gözardı ettiğini ifade etti.

Dalio deflasyonun dünya çapına yayılması halinde sıfır faiz politikası izleyen merkez bankalarının manevra alanının kalmayacağını belirtiyor.

Yaklaşık 162 milyar dolar büyüklüğünde fon yöneten Dalio, "Risklerin yukarıdan ziyade aşağı yönlü olduğu ve pek çok kişinin tehlikeli düzeyde uzun pozisyon aldığı bu dönemde merkez bankalarının para politikasını gevşetme kabiliyetleri sınırlı" dedi.

"Diğer bir deyişle, dünyanın uzun vadeli borçlanma döngüsünün sonuna gelmiş veya yaklaşmış olma olasılığı yüksek."

Dalio, Bridgewater olarak enflasyonist genişleme yerine deflasyonist daralma riskinin artmakta olduğunu düşündüklerini ifade ederek, 1980'lerin başından bu yana faizlerde görülen her gerilemenin bir öncekine kıyasla daha az olduğunu ve bu durumun daha fazla borçlanmayı teşvik ettiğini söyledi.

Dalio, "Bir tarafta dünya çapında kaldıraçlı uzun pozisyonların büyüklüğünün yüksek (olduğu bir dönemdeyiz). Ayırca uzun vadeli borçlanma döngüsünün yarattığı unsurlar Çin, petrol üreticileri ve dolar cinsi borçlanan veya dolar cinsi büyük varlıkları olan gelişmekte olan ülkeler üzerinde büyük etkilere sahip" dedi.

Dalio, faizleri artırmayı arzulayan Fed'in kısa vadeli iktisadi döngüye olması gerekenden fazla önem verdiğini, buna karşılık deflasyona işaret eden uzun vadeli trende gereken önemi vermediğini belirtti.

Fed'in "olacaklara" tepki vermek zorunda kalacağını ifade ederek merkez bankasının nicel gevşemeyi sürdüreceğine işaret eden Dalio, buna karşılık Fed yetkililerinin faiz artırmak istediğini ifade ederek nicel gevşemenin gerçekleşmeyebileceğini belirtti.

"Şu ana kadar (para politikasında) sıkılaştırma konusunda o kadar çok mesaj verdiler ki, gerekli olsa da gevşemeyi yapmaları zor olacak. Karşı karşıya kaldığımız riski budur."

Bridgewater Pure Alpha fonu geçtiğimiz beş yılda ücret ve komisyonlar hariç yıllık yüzde 13.2 getiri sağladı. Fonun kurulduğu 1991'den bu yana yıllık getirisi ise yüzde 13.4 düzeyinde.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.