Davutoğlu ve Gül'ün danışmanı gözaltında

Davutoğlu ve Gül'ün danışmanı gözaltında

Eski cumhurbaşkanı ile ile başbakan Ahmet Davutoğlu'nun da danışmanlıklarını yapan büyükelçi Gürcan Balık gözaltına alındı.

A+A-

Eski Başbakan Ahmet Davutoğlu’nun Dışişleri Bakanlığı döneminde özel kalem müdürlüğünü yapan, 2010-2012 yılları arasında da özel müşavirliğini yapan eski büyükelçi Gürcan Balık gözaltına alındı.

Balık, bir dönem 11. Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'e de danışmanlık yapmıştı. 2013’ün Ağustos ayında dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’e danışman olan Balık daha önce uzun süre Davutoğlu’nun yanındaydı. Hem Dışişleri’nde özel kalem müdürlüğünü yapmış, 2010-2012 yılları arasında özel müşaviri olarak da çalışmıştı.

Hürriyet'te yar alan habere göre 2013'te New York'ta Birleşmiş Milletler Zirvesi'ne katılan dönemin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün, dönemin Dışişleri Bakanı Ahmet Davutoğlu'nun Fetullah Gülen'i ziyaret etmesinden bir hafta sonra haberi olmuştu. Kendisine ziyareti haber veren kişinin Dış Politika danışmanı Gürcan Balık olduğu belirtilmişti.

'FETÖ' darbe girişiminin ardından başlatılan soruşturma kapsamında iki eski büyükelçi Tuncay Babalı ve Ali Fındık da dün gözaltına alınmıştı.

Kurtulmuş "Suriye'de hata yaptık" dedi, Balık gözaltına alındı

Bugün Hürriyet'ten Murat Yetkin'e konuşan Hükümet Sözcüsü Numan Kurtulmuş'un "Her şey Suriye'deki yanlış politikayla başladı" sözlerinin ardından Davutoğlu'nun özel kalemi büyükelçinin gözaltına alınması dikkat çekti. 

Başbakan Yardımcısı Numan Kurtulmuş açıklamasında, Türkiye’nin bugün başına gelen ‘birçok şeyin’ Suriye’deki durum ve ‘Suriye politikasının bir sonucu’ olduğunu söyleyerek “Ben bunu yıllardır söylüyorum. Keşke zamanında geçerli bir barış perspektifi geliştirilebilseydi. Yakında inşallah dışarıdan zorlamayla değil, Suriye halkının kabul edebileceği bir çözüm bulunacaktır" ifadelerini kullanmıştı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.