DBRS Türkiyenin kredi notunu düşürdü

DBRS Türkiyenin kredi notunu düşürdü

DBRS Türkiye'nin kredi notunu yatırım yapılamaz seviyeye indirdi

A+A-

Kanada kaynaklı uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Dominion Bond Rating Services (DBRS), başarısız darbe girişimi sonrası Türkiye'nin uzun dönem yabancı para cinsinden kredi notunu BB(yüksek)'ye ve uzun dönem yerel para cinsinden kredi notunu ise BBB(düşük)'ye düşürdüğünü açıkladı.

Ayrıca, Türkiye'nin kısa dönem yabancı ve yerel para cinsinden kredi notu da düşürüldü ve tüm derecelendirmelerdeki eğilimin negatif olduğunu söyledi.

DBRS, "Kredinin düşürülmesi, hukukun egemenliğinde bozulma ve yükselen jeopolitik gerginlikleri yansıtıyor." denildi ve Türkiye'nin dış finansmana olan büyük gereksinimini "kırılganlığın ana kaynağı" olduğu belirtildi.

Dün ise S&P, Türkiye'nin kredi notunu BB+'dan BB'ye ve durağan olan görünümünü ise negatife çevirmişti. Geçtiğimiz günlerde ise, bir diğer önemli kredi derecelendirme kuruluşu Moody's, ülkenin kredi notunu düşürmek için incelemeye alındığını ve kararın 1-3 ay arasında açıklanacağını söylemişti.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.