# Deniz Yatırım, Galata Wind Enerji için hedef fiyat açıkladı

- Bağlantı: https://www.borsatek.com/deniz-yatirim-gwind-hedef-fiyat-guncelledi/
- Yayımlanma: 2026-11-06T13:20:41+03:00
- Yazar: Haber Merkezi

Reklam

 [ ⌊Stablex Kare Banner⌉ ](https://track.adform.net/C/?bn=91045298;gdpr=${GDPR};gdpr_consent=${GDPR_CONSENT_50})

  |  🏦 |  Kurum |  Deniz Yatırım |  
 |  📈 |  Hisse |  Galata Wind Enerji **(GWIND)** |  
 |  🎯 |  Hedef Fiyat |  **32.40 TL** ▼ 36.20 TL’den |  
 |  💹 |  Getiri Potansiyeli |  %81.0 |  
 |  📋 |  Tavsiye |  TUT |  
 |  📅 |  Rapor Tarihi |  2026-11-06 |

---

Deniz Yatırım Menkul Kıymetler, 5 Kasım 2026 tarihinde yayımladığı şirket güncelleme
notunda Galata Wind Enerji (GWIND) için 12 aylık hedef fiyatını 36,20 TL seviyesinden
32,40 TL’ye indirdi; tavsiyesini ise TUT yönünde korudu. Rapor, şirketin 4 Kasım
2026 tarihinde düzenlediği 3Ç26 finansal sonuçları toplantısı ardından derlenen 
notlar ve modelde yapılan güncellemeleri kapsamaktadır.

## Hisse verileri ve çarpan görünümü

Mevcut fiyat 17,95 TL olan GWIND hissesi, 32,40 TL’lik hedef fiyata göre %81 yükseliş
potansiyeli taşımaktadır. Son 12 ayda hisse 15,80-33,62 TL aralığında işlem görmüştür.
Üç aylık ortalama işlem hacmi 63 milyon TL olup piyasa değeri 9.693 milyon TL, hedeflenen
piyasa değeri ise 17.496 milyon TL olarak hesaplanmaktadır. Net borç 2.597 milyon
TL, firma değeri 12.290 milyon TL düzeyindedir.

Hisse performansına bakıldığında; son bir ayda nominal getiri %-12, son üç ayda %-
25, son altı ayda %-39, yılbaşından itibaren ise %-20 olarak gerçekleşmiştir. BIST-
100’e rölatif getiri sırasıyla %-4, %-10, %-20 ve %-21 olmuştur.

2026 tahminlerine göre hisse 3,9x F/K, 7,0x FD/FAVÖK ve 0,4x PD/DD çarpanlarıyla;
2027 tahminlerine göre ise 6,3x F/K, 4,2x FD/FAVÖK ve 0,4x PD/DD çarpanlarıyla işlem
görmektedir.

  |  Özet veriler (mln TL) |  2023 |  2024 |  2025 |  2026T |  
   |  Satış gelirleri |  2.684 |  3.095 |  2.940 |  2.952 |  
 |  FAVÖK |  2.029 |  2.141 |  2.012 |  1.759 |  
 |  Net kâr |  900 |  1.092 |  845 |  2.497 |  
 |  FD/Ciro |  4,8x |  5,2x |  5,3x |  4,2x |  
 |  FD/FAVÖK |  6,3x |  7,6x |  7,8x |  7,0x |  
 |  F/K |  13,3x |  13,6x |  16,3x |  3,9x |  
 |  PD/DD |  12,0x |  2,1x |  1,4x |  0,4x |  
 |  Net borç/FAVÖK |  0,4x |  0,6x |  0,9x |  1,8x |

## Elektrik fiyatları ve PTF görünümü

Mayıs ayında PTF’nin 13 dolar/MWh ile tarihi düşük seviyelere gerilemesinin ardından
3. çeyrek itibarıyla talep artışı, arz-talep dengesinin yeniden kurulması ve hava
koşullarının normalleşmesiyle fiyatlarda belirgin bir toparlanma yaşanmıştır. 3Ç26’
da 58 dolar/MWh ortalama PTF yakalanmış olup Ekim dahil yıl içi ortalama PTF 44 
dolar/MWh seviyesinde seyretmektedir (9A26 ortalaması: 43 dolar/MWh; 9A25 ortalaması:
66 dolar/MWh). Temmuz (58 dolar/MWh), Ağustos (61 dolar/MWh) ve Eylül (57 dolar/
MWh) aylarındaki toparlanmanın ardından Ekim ayında da yüksek seyreden fiyatların
Kasım ve Aralık aylarında da devam etmesi öngörülmektedir.

2027 yılı için 2025’teki 66 dolar/MWh bandında fiyat beklentisi bulunmamakla birlikte,
2026 yılı kadar düşük bir seyir de öngörülmemektedir. Barajlardaki doluluk oranları
paralelinde hidroelektrik üretiminin etkisinin 2027’nin başlarında ve yıl ortasına
kadar devam ederek fiyatları bir miktar baskılaması olası görülse de; 2027’nin 2026’
ya kıyasla daha kurak bir iklim rejimine sahip olacağı beklentisi, talep artışı 
ve kurulu güç dengesiyle birlikte ortalama PTF’nin 2026 yılının üzerinde gerçekleşeceği
tahmin edilmektedir. Fiyatlar üzerindeki bir diğer kritik etken ise doğalgaz maliyetleridir.
Dünyada doğalgaz fiyatları Ekim ayında son 5-6 yılın en ciddi yükselişlerinden birini
kaydetmesine rağmen Türkiye’de tarifelere henüz bir zam yansıtılmamıştır. Arz-talep
dengesi açısından doğalgaza zam yapılması gerektiği düşünülmekle birlikte, şirket
yönetimi 2026 yıl sonuna kadar bir zam beklememektedir. Öte yandan, olası bir zammın
gerçekleşmesi durumunda 2027 yılının ortasına kadar sürebilecek hidrolik baz etkisini
kompanse ederek elektrik fiyatlarını yukarı çekebileceği değerlendirilmektedir.

## Karbon sertifikaları ve stok durumu

Türkiye’nin de dahil olduğu gönüllü karbon piyasalarında toplu satış fiyatları uzun
süredir şirketin hedeflediği seviyelerin altında kalarak 3-4 dolar cent civarında
seyretmektedir. Fiyatların yakın vadede yükseleceğine dair bir beklenti bulunmaması
nedeniyle 9A26 döneminde karbon kredisi satışı gerçekleştirilmemiştir. Galata Wind,
2026 yılının 3. çeyreği itibarıyla 1,7 milyon tonluk karbon kredisi stokunu gerekli
tüm izinleriyle birlikte satışa hazır bir envanter olarak elinde tutmakta olup, 
fiyatların beklentilerine uygun seviyelere ulaşması durumunda satışa sunmayı planlamaktadır.

## Kapasite genişleme yatırımları ve yurt dışı projeler

Şirketin mevcut 354,2 MW olan kurulu gücünü 2027 yılında 550+ MW’a, 2030-2035 döneminde
ise 1.000+ MW’ın üzerine çıkarma hedefi doğrultusunda yatırımları devam etmektedir.
Yurt içi projelerde yıllara sâri olarak yaşanan takvim kaymalarının temel nedeni;
izin süreçlerinde yaşanan aksamalar, bürokratik süreçlerin uzaması ve özellikle 
orman arazilerinde yer alan rüzgâr santralleri için ilgili bakanlıklardan alınan
izinlerin vakit almasıdır. Şah RES kapasite artışı ve Alapınar RES yatırımlarının
inşaatlarına 1Ç27 döneminde başlanması ve 2Ç27’de devreye alınması planlanmaktadır.

Yurt dışı yatırımlar tarafında Avrupa projelerinde somut aşamaya geçilmiş ve Ağustos
2026 itibarıyla Almanya’daki 20 MW’lık ve İtalya’daki 10 MW’lık güneş santrallerinin
inşaatına başlanmıştır. Söz konusu santrallerin 2026 yıl sonu veya 2027 yılı başı
itibarıyla parçalı kabullerinin yapılarak devreye alınması hedeflenmektedir. Avrupa’daki
yatırım portföyünde süreçlerin bir miktar uzaması; o ülkelerdeki bürokratik, politik
ve izinsel süreçlere dair öğrenme eğrisinden ve küresel ekonomideki değişimlerden
kaynaklanmıştır. Galata Wind, bu gecikme sürecinde projelerde teknolojik gelişmeler
doğrultusunda revizyonlara gitmiş; normal GES olarak başlayan projeleri tarımsal
GES’e (Agri-PV) dönüştürmüş ve batarya depolama (BESS) sistemlerini entegre etmiştir.

Depolamalı santral yatırımları kapsamında şirketin 300 MW RES ve 110 MW GES olmak
üzere toplam 410 MW’lık ön lisans portföyü bulunmaktadır. Söz konusu portföy içerisindeki
60 MW’lık Ankara depolamalı GES projesinin inşaatına söz konusu dönem itibarıyla
başlanacak olup, kalan 300 MW RES ve 50 MW GES projeleri 2027-2030 hedefleri doğrultusunda
planlanarak devreye alınacaktır. Yatırım planları çerçevesinde 2027’nin, hem yurt
içinde hem de yurt dışında yatırımların somut sonuçlarının görüldüğü bir yıl olacağı
açıklanmıştır.

## 3Ç26 operasyonel ve finansal sonuçları

Üçüncü çeyrekte üretim, geçen yılın aynı dönemindeki 288,1 GWh’e yakın bir seviyede
274,4 GWh olarak gerçekleşmiştir. Ancak 3Ç25’te 70 dolar/MWh olan ortalama PTF’nin
3Ç26’da 58 dolar/MWh seviyesinde seyretmesi nedeniyle 3Ç26 net satış gelirleri yıllık%
29,3 düşüşle 1.229 milyon TL’den 869 milyon TL’ye gerilemiştir. İkinci çeyrekteki
fiyat kaynaklı düşüşün geride bırakılmasıyla birlikte 3Ç26’da FAVÖK marjı %62 seviyelerine
toparlanmıştır.

  |  Seçilmiş kalemler (mln TL) |  3Ç25 |  3Ç26 |  Yıllık değişim |  9A25 |  9A26 |  Yıllık değişim |  
   |  Satışlar |  1.229 |  869 |  -29% |  2.895 |  2.038 |  -30% |  
 |  Brüt kâr |  629 |  393 |  -38% |  1.398 |  755 |  -46% |  
 |  Brüt kâr marjı |  51,2% |  45,2% |  -5,9 puan |  48,3% |  37,0% |  -11,3 puan |  
 |  Esas faaliyet kârı |  545 |  318 |  -42% |  1.155 |  519 |  -55% |  
 |  FAVÖK |  861 |  540 |  -37% |  2.028 |  1.182 |  -42% |  
 |  FAVÖK marjı |  70,1% |  62,2% |  -7,9 puan |  70,1% |  58,0% |  -12 puan |  
 |  Net kâr |  378 |  313 |  -17% |  953 |  2.189 |  +130% |  
 |  Net borç |  1.261 |  2.597 |  +106% |  1.261 |  2.597 |  +106% |

## 2026 yıl sonu öngörülerinde revizyon

Şirket, 2026 yıl sonu öngörülerinde revizyona gitmiştir. Yıl başında 6,1 milyar 
TL olarak açıklanan 2026 yatırım harcaması hedefi, Alapınar RES, Şah RES ve diğer
bazı projelerdeki harcamaların 2027 yılına kayması nedeniyle yaklaşık 1,1 milyar
TL düşürülerek yaklaşık 5 milyar TL’ye revize edilmiştir. Yıllık üretim beklentisi,
Kasım ve Aralık aylarındaki üretim belirsizliği göz önünde bulundurularak ihtiyatlı
olmak adına 950.000-1.000.000 MWh bandından 900.000-950.000 MWh bandına çekilmiştir.
FAVÖK marjı beklentisi ise yaklaşık %60 seviyesinde korunmuştur.

Çorum GES’in 2027 sonunda, Erzurum GES’in 2028 sonunda ve Taşpınar RES’in 2030 sonunda
YEKDEM kapsamından çıkacak olması nedeniyle oluşacak gelir kaybının telafisine yönelik
strateji paylaşılmıştır. Rüzgâr tarafında 73 dolar/MWh, güneş tarafında ise 33 dolar/
MWh fiyattan elektrik satıldığı; YEKDEM dışına çıkıldığında uzun vadede yaklaşık
4 milyon dolarlık bir gelir kaybı oluşabileceği belirtilmiştir. Söz konusu kaybın
ve gelir azalmasının, yıllar öncesinden planlanan depolamalı RES ve GES yatırımlarıyla
kompanse edileceği; yeni kurulacak depolamalı santrallerin kapasiteleri ve enflasyon/
kur farklarıyla eskale edilen yeni YEKDEM gelirleri sayesinde portföydeki YEKDEM
yüzdesinin dengeleneceği ifade edilmiştir.

Son çeyreğe kalan 60-70 milyon dolarlık yatırım harcamasıyla yıl sonu net borcun
yaklaşık 100 milyon dolar seviyesine çıkacağı belirtilmiştir. 2026 sonu itibarıyla
3x kaldıraca katlanılmasının şirketi büyütmek adına göze alınan bu seneye özel bir
durum olduğu vurgulanmıştır. Net Borç/FAVÖK çarpanında 3,5x-4,0x seviyelerinin üzerine
çıkılmamasının azami dikkatle gözetildiği ve yatırım planının borç yönetimiyle sürdürüleceği
ifade edilmiştir.

Pay geri alımlarına ilişkin olarak; Kasım sonu/Aralık sonunda yapılacak temettü 
çıkışı ve devam eden yoğun yatırım harcamaları göz önüne alınarak mevcut likiditenin
doğru yönetilmesi amacıyla kısa vadede geri alım yapılmadığı belirtilmiştir. Pay
geri alımlarına 2027 Genel Kurulu’na kadar devam edilmesinin planlandığı eklenmiştir.
Bilançodaki kısa vadeli finansal yatırımların tamamen güvenli banka yatırım fonlarından
oluştuğu ve söz konusu kalemdeki daralmanın ek bir kredi kullanımı olmaksızın fonların
yatırım harcamaları ve kredi anapara ödemelerinde kullanılmasından kaynaklandığı
vurgulanmıştır.

## Modeldeki değişiklikler ve tahmin güncellemeleri

Deniz Yatırım, 9A26 gerçekleşmesinin ardından tahminlerini aşağıdaki biçimde güncellemiştir:

 * 2026 üretim tahminlerinden Avrupa üretimi çıkarılmıştır. 2026 için toplam kurulu
   güç beklentisi 354,2 MW, üretim beklentisi ise 944,6 GWh olarak belirlenmiştir.
 * 2026 için yaklaşık 68 dolar olarak kullanılan PTF 47 dolar seviyesine revize 
   edilmiştir. Buna paralel olarak satış geliri beklentisi 4,2 milyar TL’den 3 milyar
   TL’ye indirilmiştir. FAVÖK beklentisi de 2,9 milyar TL’den %60 FAVÖK marjı ile
   1,8 milyar TL’ye revize edilmiştir.
 * Net kâr beklentisi 2,5 milyar TL’ye yukarı yönlü revize edilmiştir. Söz konusu
   artışın temel nedeni, 4 Haziran tarihinde yasalaşan ve sanayi sicil belgesine
   sahip üretim işletmelerinde kurumlar vergisi oranının 2027 yılından başlayarak%
   12,5 olarak uygulanacağını öngören kanun değişikliğidir. Şirket, 2Ç26 döneminde
   1,4 milyar TL ertelenmiş vergi geliri kaydetmiştir.
 * 2027 yılı PTF tahmini de aşağı yönlü revize edilmiş; buna paralel olarak 2027
   beklentilerinde de değişikliğe gidilmiştir.
 * Benzer şirket çarpanlarında 2026 yılının ağırlığı azaltılmış, 2027 yılının ağırlığı
   artırılmıştır.

  |  Tahmin değişiklikleri (mln TL) |  2025 |  2026T eski |  2026T yeni |  Değişim |  2027T eski |  2027T yeni |  Değişim |  
   |  Satış geliri |  2.940 |  4.152 |  2.952 |  -28,9% |  5.953 |  4.559 |  -23,4% |  
 |  FAVÖK |  2.012 |  2.892 |  1.759 |  -39,2% |  4.446 |  2.923 |  -34,3% |  
 |  FAVÖK marjı |  68% |  70% |  60% |  -10,1 puan |  75% |  64% |  -10,6 puan |  
 |  Net kâr |  845 |  1.157 |  2.497 |  +115,7% |  1.154 |  1.535 |  +33,0% |  
 |  Net kâr marjı |  29% |  28% |  85% |  +56,7 puan |  19% |  34% |  +14,3 puan |  
 |  Yatırım harcaması |  1.613 |  6.800 |  4.950 |  -27,2% |  4.167 |  4.613 |  +10,7% |

## TUT tavsiyesinin gerekçeleri ve risk faktörleri

Deniz Yatırım, son kapanış fiyatına kıyasla %81 yükseliş potansiyeli sunmasına rağmen
tavsiyesini TUT yönünde korumasının temel gerekçelerini şu şekilde sıralamıştır:
i) devam eden enflasyonla mücadele sürecini göz önünde bulundurarak elektrik fiyatlarında
önemli artış beklenmemesi, ii) yoğun yatırım döneminin finansal tablolar üzerinde
oluşturabileceği baskı ve iii) modelde işaret edilen getiri potansiyelinin çok yüksek
oranda benzer şirket çarpanlarından kaynaklanması. 2027 yılı, hem yatırımların devreye
girecek olması hem de elektrik fiyatlarındaki düşük seviyelerin geride kalması açısından
kritik bir dönüm noktası olarak öne çıkmaktadır.

Modelin barındırdığı risk ve potansiyeller arasında Avrupa elektrik fiyatlamaları,
depolamalı santrallerin artış göstermesinin elektrik fiyatlamaları üzerinde yaratacağı
etki ve nükleer enerji santralinin fiyatlamalar üzerinde yaratacağı etki sayılmıştır.
Aylık ve çeyreksel olarak paylaşılan enerji bültenlerinin hem elektrik üretimini
hem de fiyatları göstermesi açısından takip edilmesi gerektiği, her ne kadar tavsiye
TUT olarak korunsa da mevsimsel olarak enerji şirketlerinin kurulu portföyleriyle
ön plana çıkabilecekleri belirtilmiştir. Ekim ayında elektrik üretim verilerinin
geçen yılın aynı ayına göre %12,2 artış gösterdiği, buna karşın dolar PTF’nin Ekim
ayında geçen yılın aynı ayına göre %9,7 azalış kaydettiği aktarılmıştır.

## Tahminler ve bilanço özeti

  |  Gelir tablosu (mln TL) |  2024 |  2025 |  2026T |  2027T |  
   |  Satışlar |  3.095 |  2.940 |  2.952 |  4.559 |  
 |  Brüt kâr |  1.625 |  1.346 |  1.181 |  2.279 |  
 |  Faaliyet kârı |  1.328 |  1.048 |  794 |  1.804 |  
 |  FAVÖK |  2.141 |  2.012 |  1.759 |  2.923 |  
 |  Net finansman gelir/gider |  -259 |  -514 |  -859 |  -1.486 |  
 |  Net dönem kârı |  1.092 |  845 |  2.497 |  1.535 |

  |  Karlılık oranları |  2024 |  2025 |  2026T |  2027T |  
   |  Brüt kâr marjı |  52,5% |  45,8% |  40,0% |  50,0% |  
 |  Faaliyet kâr marjı |  42,9% |  35,6% |  26,9% |  39,6% |  
 |  FAVÖK marjı |  69,2% |  68,4% |  59,6% |  64,1% |  
 |  Net kâr marjı |  35,3% |  28,8% |  84,6% |  33,7% |  
 |  Özkaynak karlılığı (ROE) |  8,0% |  6,0% |  11,6% |  6,4% |

  |  Serbest nakit akımı (mln TL) |  2024 |  2025 |  2026T |  2027T |  
   |  FAVÖK |  2.141 |  2.012 |  1.759 |  2.923 |  
 |  Dönem vergi gideri/geliri |  -483 |  -515 |  1.330 |  -219 |  
 |  Net işletme sermayesindeki değişim |  11 |  112 |  -7 |  169 |  
 |  Yatırım harcaması |  -2.624 |  -1.614 |  -4.950 |  -4.613 |  
 |  Serbest nakit akımı |  -976 |  -229 |  -1.854 |  -2.078 |

Ortaklık yapısı incelendiğinde Doğan Şirketler Grubu Holding A.Ş.’nin %70 pay ile
çoğunluk hissedarı konumunda olduğu, halka açıklık oranının ise %30 olduğu görülmektedir.

_Raporda yer alan değerlendirmeler güvenilir olduğuna inanılan kaynaklardan derlenen
veriler kullanılarak genel nitelikte hazırlanmış olup, mali durum ile risk ve getiri
tercihlerine uygun olmayabilir; bilgilerin doğruluğu Deniz Yatırım tarafından garanti
edilmemektedir._

_***Bu içerik yatırım tavsiyesi niteliği taşımaz. Yatırım kararlarınızı almadan 
önce yetkili finansal danışmanlarınıza başvurunuz._

![Rapor Sayfası 1](https://i3.wp.com/www.borsatek.com/app/uploads/2026/11/gwind-
sayfa-1.webp)

 
 ⌊Rapor Sayfası 2⌉ ⌊Rapor Sayfası 3⌉ ⌊Rapor Sayfası 4⌉ ⌊Rapor Sayfası 5⌉ ⌊Rapor
Sayfası 6⌉ ⌊Rapor Sayfası 7⌉ ⌊Rapor Sayfası 8⌉ ⌊Rapor Sayfası 9⌉ ⌊Rapor Sayfası 
10⌉

 [📎 Orijinal raporu indir (PDF)](https://www.borsatek.com/app/uploads/2026/11/GWIND-rapor-2026-11-06.pdf)
