Denizbank. ABD'nin yaptırım listesinden çıktı

Denizbank. ABD'nin yaptırım listesinden çıktı

ABD, Sberbank'ın sahibi olduğu Denizbank'ı yaptırım listesinden çıkardığını açıkladı.

A+A-

Ukrayna krizi nedeni ile Rusya'ya uygulanan yaptırım listesinde yer alan Sberbank'a ait Denizbank listeden çıkarıldı. ABD Maliye Bakanlığı, Türkiye'de faaliyet gösteren Denizbank'ı yaptırım listesinden çıkardığını açıkladı.

ABD Maliye Bakanlığı Yabancı Aktifler Yönetimi'nin yayınladığı açıklamaya göre, 20 Mart tarihinde uygulamaya konulan yaptırım kararnamesinden, Denizbank ve bağlı kuruluşlar istisna tutuluyor. ABD'nin Denizbank'ın dışında diğer özel ve tüzel kişiler için uyguladığı yaptırımlar ise devam ediyor.

ABD ve Batılı ülkeler, Ukrayna krizi nedeni ile Rus iş adamları, üst yöneticiler ve şirketlere yönelik yaptırım kararı almıştı. Yaptırımlar enerji ve finans sektörü ile savunma sanayisinde faaliyet gösteren şirketleri kapsıyor. Rus bankacılık sektöründe etkin olan Sberbank'ın, Batı pazarlarında uzun vadeli borçlanma imkanı sınırlandırılmıştı. Yüzde 99,85'lik hissesi Rus devlet bankası Sberbank'a ait olan 

Denizbank da Eylül ayında yaptırım listesine dâhil edilmişti. Sberbank'la birlikte Moskova Bankası, Rus Tarım Bankası, Gazprombank, VEB ve VTB Bank K da yaptırım listesinde yer alıyor. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.