Derviş siyasete geri mi dönüyor

Derviş siyasete geri mi dönüyor

Ekonomi eski Bakanı Kemal Derviş katıldığı bir televizyon programında siyasete geri dönüşü ve ekonomi hakkındaki soruları yanıtladı

A+A-

Ekonomi eski Bakanı Kemal Derviş katıldığı bir televizyon programında siyasete geri dönüşü ve ekonomi hakkındaki soruları yanıtladı. Ekonomi eski Bakanı Kemal Derviş, milletvekili olmayı düşünmediğini fakat, bir gün sosyal demokratların desteğine ihtiyacı olursa ve bir göreve çağrılırsa yapacağını söyledi.

Derviş Türkiye'de güven problemi olduğunu, piyasada geleceğe güven olmadığını belirterek, piyasa ekonomisi için düzgün demokrasi gerektiğini söyledi.

Merkez Bankası'nın bağımsızlığının uzun vadeli güven için önemli olduğunu kaydeden Derviş, bütün demokrasilerde denge mekanizmalarının kurulduğunu, karar verme mekanizmasının siyasal olmaya başlamasıyla birlikte piyasa ekonomilerinin bozulduğunu; bununla birlikte büyüme ve ihracatın düştüğünü ifade etti.

Petrol fiyatlarının düşüşünün Türkiye için fırsatlar barındırdığını ancak kurdaki artışın bu fırsatı yok ettiğini belirten Kemal Derviş, her zaman TL'nin daha az değerli olmasını savunduğunu, bugün ise değerinin beklentilerin altında kaldığını söyledi.

Amerikan Merkez Bankası'nın haziran ya da eylülde faizleri yükselteceğini söyleyen Derviş, bunun dolar kurunu artırmada etkisi olmayacağını savundı. 

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.