Dış açık altın ihracatıyla azaldı

Dış açık altın ihracatıyla azaldı

Nisan ayında dış ticaret açığı artan altın ihracatıyla azaldı. Açık yüzde 31.9 azalarak 4,79 milyar dolara geriledi

A+A-

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) ile Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından oluşturulan nisan ayına ilişkin Geçici Dış Ticaret İstatistikleri açıklandı.

Buna göre, ihracat nisanda geçen yılın aynı ayına göre yüzde 0,2 arttı ve 13 milyar 392 milyon dolara yükseldi. Aynı dönemde ithalat ise yüzde 11,1 azalış kaydederek 18 milyar 358 milyon dolar olarak hesaplandı.

Bu dönemde, dış ticaret açığı ise yüzde 31,9 azalışla 7 milyar 287 milyon dolardan 4 milyar 966 milyon dolara geriledi. İhracatın ithalatı karşılama oranı, geçen yılın nisan ayında yüzde 64,7 iken, bu yılın aynı ayında yüzde 73'e yükseldi.

En çok ihracat yapılan ürün kalemi yıllık bazda yüzde 361 artışla 1,8 milyar dolara yükselen kıymetli taşlar olurken, en fazla ihracat yapılan ülke İsviçre oldu. İsviçre’ye ihracat yüzde 1579 artarak 1,2 milyar dolara yükseldi.

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.