Doğalgaz borsasında sona yaklaşılıyor

Doğalgaz borsasında sona yaklaşılıyor

Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK), doğalgaz borsasının kurulması için çalışmaları hızlandırdı.

A+A-

Hazırlıkları süren doğalgaz borsası için 'Dengeleme Gazı Piyasası' kurulacak, ardından Doğalgaz Gün Öncesi Piyasası' gelecek. Borsa, ayrı bir birim olarak değil kısa bir süre önce oluşturulan Enerji Piyasaları Borsası (EPİAŞ) bünyesinde kurulacak. Doğalgaz ve sıvılaştırılmış petrol gazı (LNG) firmaları, alıcı ve satıcı olarak bu borsada işlem yapabilecek.

Rekabet fiyatları düşürecek

Sabah Gazetesi'nde yer alan habere göre alıcı ve satıcıyı buluşturan borsa ile arz çeşitliliği artacak, bu durumun tüketiciye yansıması ise fiyatların rekabet nedeniyle aşağı çekilmesi olarak gerçekleşecek. Gelişmiş bir doğalgaz piyasası oluşturulması için 'Dengeleme Gazı Piyasası'nın kurulmasının şart olduğu vurgulanıyor. Doğalgaz Gün Öncesi Piyasası'nın kuruluşunun ise 2018'e kadar tamamlanması hedefleniyor. Öte yandan 69 dağıtım şirketinden 59'u için tarifeler de değişecek. 2012-2016 dönemi için dağıtım şirketlerinin uyguladığı tarifeler için son tarih 2016. Önümüzdeki yıldan itibaren, bu 59 dağıtım şirketi de EPDK'nın hazırlayacağı tarifelere geçecek. Dağıtım firmalarına ihale bittikten sonraki 8 yıllık dönem için kendi tarifelerini belirleme hakkı veriliyordu. Ancak bu sürenin sonunda dağıtıcılar, EPDK'nın belirlediği tarifeler üzerinde tüketiciye doğalgaz sunmak zorunda olacaklar.

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.