Dolar 3.63'ün üzerinde

Dolar 3.63'ün üzerinde

ABD'de giderek artan siyasi belirsizliğin global risk iştahının azaltmasıyla, TL'nin değer kaybı diğer paralar arasında dolar karşında en çok değer yitiren ikinci para birimi olmasına neden oluyor. 

A+A-

ABD'de giderek artan siyasi belirsizliğin global risk iştahının azaltmasıyla, TL'nin değer kaybı diğer paralar arasında dolar karşında en çok değer yitiren ikinci para birimi olmasına neden oluyor. 

Dün günü 3,5677'den tamamlayan Dolar/TL bu sabah 3,6041'i test ederek bu seviyenin altına doğru 3.59'a kaymıştı.Tekrar yönünü yukarı çeviren kur Nisan ayından bu tarafa ilk defa 3.64'ün üzerini test etti.Dolar/TL'de öğleden sonra 3.62'nın altına kadar gerilem yaşandı.Dalgalanmaya devam eden kur ,saat 15:11 itibariyle 3.6316 seviyesine yükseldi.   

Gedikli: Yükseliş dış kaynaklı

Cumhurbaşkanı Başdanışmanı Bülent Gedikli, dolar kurundaki artışın tamamen ABD iç siyasetinden kaynaklı olduğunu belirtti.Gedikli, Twitter'dan yaptığı açıklamada, Tüketici Güven Endeksi'nin Mayıs'ta geçen aya göre % 2,1 artış gösterdiğini, hanenin maddi durum beklentisinin ise % 1,4 artışla 92'ye yükseldiğini belirterek, "Ekonomiye güven, siyasi istikrara bağlı olarak artmaya devam ediyor. Bir başka önemli nokta ise işsiz sayısının düşeceğini düşünenlerin oranının artması. Yapısal reformların sermaye piyasaları, finans, üretici ve ihracat sektörlerinde hızlıca hayata geçmesi gerekiyor, odağımız ekonomi olacak." dedi.

Gedikli, açıklamasında şunları söyledi:

"ABD siyasi iç sorunlarından dolayı Fed faizi artışı ötelenmesi Türkiye için fırsattır, reformlar için zaman kazandırır, iyi değerlendirmeliyiz. Dolar kurundaki artış tamamen ABD iç siyasetinden kaynaklıdır. ABD başkanı Trump'ın başkanlık koltuğu İLE alakalı spekülatif haberler temel tüm ülke kurlarında yaşanan geçici bir dalgalanma süreci.Fed faizi artıramayacagı için oluşan olumlu havadan kaynaklanan kardan bir miktar kayıp söz konusu. Ancak ABD başkanını görevden almak yasal olarak öyle kolay değil ve öyle birşey olacağını sanmıyoruz Kısacası: Türkiye'den kaynaklı bir sorun yok!"

Zeybekçi: Hareket spekülatif

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Türkiye İhracatçılar Meclisi'nin (TİM) "İhracatçı Eğilim Anketi 2017 Yılı Birinci Çeyrek Gerçekleşme ve İkinci Çeyrek Beklenti Sonuçları"nın açıkladığı toplantıda, TİM Başkanı Mehmet Büyükekşi ve gazetecilerin sorularını yanıtladı. Enflasyonla mücadelede hükümet olarak bakış açılarını değiştirdiklerini ifade eden Zeybekci, artan talebe karşı üretimi de gerektiği ölçüde artırmak için gerekli çalışmaların sürat kazanacağını söyledi.

Zeybekci, "Vay hain talep... Sen nasıl yüksek olursun' deyip de talebin üzerine gitmek değil de, burada bakış açımızda bir farklılığımız var. Enflasyonun nedeni arzın yetersizliğidir. 'Ramazan geliyor yine talep yükselecek, onun için fiyatlar artacak.' Böyle bir şey yok. Bizim hedefimiz, Ramazan geldiğinde arzı da artıracak yöntemleri bulmak." şeklinde konuştu.

"Türkiye'ye karşı çok yoğun bir ilgi var ve bu devam edecek"

Nihat Zeybekci, kurda spekülatif bir alanın her zaman bulunduğunu ifade ederek, şöyle konuştu:

"Kur rakamları net bir şekilde bir ekonomik gösterge değildir. Spekülasyon var. Bunun bir ekonomik tabanı var mı Allah aşkına? Dün bir Türk bankası yurt dışında borçlanmaya çıktığında onun talebine 4 milyar dolarlık bir talep geliyor. Hazine'ye, devlete değil, özel bir Türk bankasına… Türkiye'ye karşı çok yoğun bir ilgi var ve bu devam edecek.

Birileri kurla ilgili spekülasyonlar oluşturabiliyor. Birileri derken, düşman tarafı gösterir gibi göstermiyorum. Kolaylıkla speküle edilebilen, Merkez Bankamızın da müdahale etmediği ve etmesini de istemediğimiz bir alan burası. Merkez Bankasının bu kur spekülasyonlarına, bu oyuna girmesini asla ve asla tasvip etmiyorum. Bu spekülasyonla ilgili hareketi yapanlar... Bunu zaman içinde aşağı doğru indirerek devam edeceğiz. Kurla ilgili şu anda gelmiş olduğumuz nokta olumlu bir noktadır. 3,50 seviyeleri… Kurla ilgili bizim hedefimiz, tahmin edilebilir ve öngörülebilir bir seviyedir. Kurdaki aşağı doğru ve yukarı doğru oynaklık kimseyi memnun etmez. Şu andaki oynaklık tamamen spekülatif, ekonomik bir sebebe dayanmıyor."

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.