Dolar yine 3'ü zorluyor

Dolar yine 3'ü zorluyor

Enflasyonun beklentilerin üstünde çıkması, siyasi gelişmeler ve bazı raporların etkisiyle dolar 2.9775'e kadar yükseldi

A+A-

Dolar/TL, Ağustos ayında enflasyonun beklentilerin üzerinde artması, siyasi belirsizlik ve gelişmekte olan piyasalar genelinde yaşanan küresel büyüme kaynaklı endişelerle 2.9775'e kadar yükselerek en son 24 Ağustos'ta görülen seviyeleri test etti.

Enflasyonda beklentilerin üzerinde artış ve yıl sonu tahminlerinin yukarı revize edilmesi ile birlikte Merkez Bankası'nın hem TL'deki değer kaybını hem de enflasyondaki yükselişi sınırlamak için ihtiyacı olduğu öngörülen faiz artışlarını geciktirmesi durumunda önümüzdeki dönemde "çok daha sert" faiz artışlara ihtiyacı olabileceği endişesi TL'yi bugün baskılayan unsurlardan biri oldu.

Enflasyon Ağustos'ta işlenmemiş gıda fiyatları kaynaklı gıda kaleminin öngörülerin üzerinde artması nedeniyle beklentilerin üzerinde yüzde 0.40 artarken, yıllık enflasyon Temmuz'da iki yılın en düşüğüne gerilemesi ardından yeniden yüzde 7.14'e yükseldi.

Citi bugün yayımladığı "Enflasyon: En iyi geride kaldı" başlıklı raporda bugün açıklanan verilerin enflasyonda geniş tabanlı bir bozulmaya işaret ettiğine dikkat çekerek, "Enflasyonun yılın geri kalanında baz etkisinin terse dönmesi ve TL'deki değer kaybı ile yönünü yukarı çevirmesini bekliyoruz. Bugüne kadarki gelişmeler ışığında yıl sonu beklentimizi yüzde 8'den yüzde 8.5'e yükseltiyoruz. Bu beklenti TCMB'nin yüzde 6.9 olan yıl sonu tahmininin oldukça üzerinde" dedi.

Raporda, "Zayıf sermaye girişleri ve zorlu enflasyon görünümünün TCMB'nin bekle ve gör yaklaşımını korumak konusundaki niyetini test edeceğine inanıyoruz. Şuna inanıyoruz ki faiz artışını ertelemek ileride daha sert bir artış ihtiyacını gerekli kılabilir ki bu acı deneyimi TCMB'nin alışılmışın dışında (para politikası) macerasında piyasalar en az iki kez yaşadı."

Bu sabah güne 2.9450 civarında başlayan dolar/TL gün içinde en yüksek 2.9775 seviyesini gördü. Kur 1620'de 2.9730/2.9735 seviyesinden işlem görürken, sepet bazında TL 3.1384/3.1394, euro/TL 3.3039/3.3053 seviyesindeydi.

Yıl başından bu yana TL'nin dolar karşısındaki değer kaybı yüzde 20.8'i buldu. Dolar/TL tarihi zirve olan 3.0020'ye yükseldiğinde ise bu oran yüzde 22.3 olmuştu.

1 Kasım'da yenilenecek seçim öncesi siyasi gelişmeler piyasanın ana gündem maddesi olmayı sürdürüyor. İç ve dış güvenlik endişelerinin arttığı, ABD'nin 10 yıl aranın ardından er ya da geç faiz artışlarına hazırlandığı ve TCMB'nin faiz tarafında bir adım atmak için Fed'i bekleyeceğine işaret ettiği bir dönemde yaşanacak tekrar seçim süreci ise siyasi belirsizlik nedeniyle TL'yi baskılayan ana unsurlar olarak ön plana çıkıyor.

TL haftanın ilk iki işlem gününde gelişmekte olan ülke para birimlerinden daha iyi bir performans göstermiş, analistler bu pozitif ayrışmaya neden olarak; Çin'in büyümesinin yavaşlayacağı endişelerinin diğer gelişmekte olan ülke para birimlerinde sert satışlara neden olmasına karşılık Türkiye'nin doğrudan ticaret ilişkisinin az olmasını ve kısa süre önce bir ihtimal olmaktan çıkan AKP'nin tek başına iktidara gelme olasılığının Konda anketi ile birlikte yeniden gündeme gelmesini göstermişti.

Bir diğer taraftan ise Irak'ta 18 Türk vatandaşının kaçırılması güvenlik endişelerini artırarak dün kurdaki yükselişte bir başka etken oldu.

 

 

 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.