Doların ateşi yükseldi

Doların ateşi yükseldi

Dolar/TL büuüme rakamları ve ECB'nin kararı ile 2.97 seviyesini test etmesinin ardından 2.9655 seviyelerinden işlem görüyor

A+A-

Dolar/TL Avrupa Merkez Bankası'nın ek teşvik adımı atmayarak piyasaları hayal kırıklığına uğratmasının ardından yükseldi. Avrupa Merkez Bankası dünkü toplantısında faiz oranlarını sabit tutarken aylık 80 milyar euro olan varlık alım hedefini değiştirmedi. Başkan Mario Draghi düzenlediği basın toplantısında varlık alım programının 2017 yılının mart ayına kadar süreceğini ve gerektiğinde daha da uzatılabileceğini söyledi. 

Dünkü bu karar gelişen piyasa para birimlerinde de kayıplara neden olurken yeni günde jeopolitik riskler de piyasaların radarında. IŞİD'in kalesi konumundaki Rakka'nın geri alınması için olası operasyona Türkiye'nin de katılacağı beklentisi, yurtdışında da Kuzey Kore'nin nükleer deneme yapması piyasalardaki harekette etkili oluyor. 

TÜRKİYE 2. ÇEYREKTE BEKLENTİNİN ALTINDA BÜYÜDÜ 

Bugün yurtiçinde GSYH ve ödemeler dengesi açıklandı. Türkiye ekonomisi, yılın ikinci çeyreğinde yüzde 3,1 ile beklentilerin altında büyüdü. Beklenti%3.7'ydi. Başbakan Yardımcısı Mehmet Şimşek, verinin ardından yaptığı değerlendirmede ekonomide yavaşlamanın kalıcı değil, Temmuz ayına özgü olduğunu söyledi. Bugün açıklanan diğer veri olan cari işlemler açığı ise bir önceki yılın Temmuz ayına göre 523 milyon dolar azalarak 2.602 milyon dolar oldu.

Verilerin hemen ardından yükselen parite tekrar gevşeyerek 2.95 seviyelerineyönelmişti. Parite öğleden sonra gelen alımlarla 2.97 seviyesini görmesinin ardından şu saatlerde yüzde 0.49 kazançla 2.9657 seviyesinde...

Analistlere göre, son işlem gününde de kısmen Türk Lirasının zayıf görünümünü koruması ve gelişmeleri 2.95-2.97 aralığında fiyatlaması beklenmektedir. Dolar lehine hareketin devam etmesi durumunda 2.9750 ve 2.98 seviyeleri hedeflenmelidir. Aşağı yönlü hareketlerde ise 2.9450 seviyesi kırılırsa düşüş 2.94 seviyesine devam edecektir. 2.94 seviyesi kısmen piyasayı tutmaya çalışacak olsa da, bu seviyenin kırılması durumunda düşüş kademeli olarak 2.93 seviyesine doğru derinleşecektir.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.