Dört parti sonunda anlaştı

Dört parti sonunda anlaştı

TBMM İç Tüzüğü'nün değiştirilmesi için dört siyasi parti Perşembe bir araya gelecek

A+A-

TBMM İç Tüzüğü'nün değiştirilmesine ilişkin uzun zamandır yapılan tartışmaların ardından Meclis'te grubu bulunan siyasi partiler yarı resmi bir uzlaşma komisyonu kurulması konusunda mutabakata vardı.

"Meclis'in anayasası" olarak nitelendirilen ve yapılan değişikliklere rağmen 43 yıldır yürürlükte olan İç Tüzük, özellikle iktidar partisi tarafından yasaların yapılmasının engellendiği gerekçesiyle eleştiriliyordu.

CHP'nin Meclis grup yönetimindeki üst düzey bir yetkili, "Dört siyasi partinin grup başkanvekilleri tüzük hakkında bir uzlaşma komisyonu kurulmasına yönelik mutabakata vardı" dedi.

Yetkili, bu komisyonun yarı resmi bir niteliği olacağını ve komisyonun kurulmasına ilişkin ilk toplantının Perşembe yapılacağını kaydetti.

Komisyona ve çalışma usullerine ilişkin detayların birkaç gün içinde netleştirilmesi bekleniyor.

TBMM İç Tüzüğü'ndeki imkanlar nedeniyle muhalefet partileri yasaların gündeme alınmasından önce grup önerileri vererek konuşma imkanına sahip oluyor. İktidar partisinin çok eleştirdiği bu uygulama çerçevesinde her grup önerisinin görüşmesi en az bir saat sürüyor.

Tüzüğün değiştirilmesi için daha önceki yasama dönemlerinde de iki kez komisyon kurulmuş ancak bir sonuca ulaşılamamıştı.

Başbakan Binali Yıldırım bugün partisinin grup toplantısında, TBMM'de yasa çalışmalarının istedikleri hızda gitmediğini belirterek, iç tüzük değişikliği için diğer partilerle görüşeceklerini söyledi.

Partisinin grup toplantısında konuşan Yıldırım, "TBMM'de işler, çalışmalar istediğimiz hızda gitmiyor; iç tüzük değişikliği için bu hafta diğer partilerle görüşeceğiz" dedi.

AKP bir süredir, yasa çalışmalarının hızlandırılması için TBMM iç tüzüğünün değiştirilmesi üzerinde çalışıyordu.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.