Draghi: parasal genişleme ihtiyacı devam ediyor

Draghi: parasal genişleme ihtiyacı devam ediyor

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, büyük miktarda parasal genişleme ihtiyacının devam ettiğini söyledi.

A+A-

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, büyük miktarda parasal genişleme ihtiyacının devam ettiğini söyledi.

PPK toplantısı sonrası gazetecilerin sorularını yanıtlayan Draghi, Mart toplantısından bu yana gelen verilerin ekonomik büyümede ılımlı seyre işaret ettiğini, ancak temel trendlerin güveni desteklemeye devam ettiğini belirtti.

Draghi, enflasyonun hedefe yaklaşacağına güvenin sürdüğünü işaret ederek, "Çekirdek enflasyon bastırılmış durumda. Çekirdek enflasyonda henüz yukarı trende ilişkin ikna edici işaret görülmedi" dedi.

Kurların izlenmesi gerektiğine işaret eden Draghi, "Bol miktarda parasal teşviğe hala ihtiyaç var. Kurlardaki ve finansal şartlardaki gelişmeleri izliyoruz," dedi. 

Draghi şöyle devam etti:

"Göstergeler büyümede bir miktar yavaşlamaya işaret ediyor. Bu yavaşlama, hızlı büyümeden bir geri çekilmeyi ve geçici faktörleri yansıtıyor olabilir. Büyümenin güçlü olmaya devam etmesi ve geniş tabanlı olması bekleniyor. Geçici faktörler ekonomik aktiviteyi düşürmüş olabilir. Büyüme için riskler global faktörlerle ilişkili. Büyüme görünümünü çevreleyen riskler genel olarak dengeli. Dış riskler daha çok ön plana çıkıyor."

ECB Başkanı, Euro Bölgesinde yapısal reformların önemli oranda hızlandırılması gerektiğini ifade etti. Draghi, "Bölgede daha büyük reform çabaları gerekli. Bankacılık birliğini, sermaye piyasası birliğini tamamlamak için kararlı adımlar atılmalı." diye konuştu.

ECB, bugünkü toplantısında beklendiği gibi faiz oranlarında bir değişiklik yapmamıştı. Banka, gösterge faiz oranını yüzde 0,00, bankaların merkez bankasında tuttukları mevduat için ödenen faiz oranını gösteren mevduat oranını yüzde -0,40, marjinal faiz oranını yüzde 0,25 olarak korudu. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.