Draghi'den krizler için fon çağrısı

Draghi'den krizler için fon çağrısı

ECB Başkanı Mario Draghi, "Euroo Bölgesi’nin mali enstrümanları, krizlerle mücadele için mali istikrarı tam olarak sağlayabilecek büyüklükte ve iyi tasarlanmış olmalı” dedi.

A+A-

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Başkanı Mario Draghi, "Euroo Bölgesi’nin mali enstrümanları, krizlerle mücadele için mali istikrarı tam olarak sağlayabilecek büyüklükte ve iyi tasarlanmış olmalı” dedi.

Almanya'nın başkenti Berlin'de Hertie School of Governance'da düzenlenen 'Avrupa'nın ekonomik birliğinin sürdürülmesi' konulu forumda konuşan Draghi, ekonomik birliğin tam olarak sağlanmasından vazgeçilmemesi gerektiğini söyledi.

'HİÇBİR DEĞİŞİKLİK BİR GÜNDE OLMADI'

Rakiplerin görüşlerini eleştirmek veya her zaman yanlış olan karmaşık sorunlara basit çözümler sunmak yerine, zor zamanların gösterdiği derslere bakılması gerektiğinin altını çizen Draghi, "Hiçbir birlik bir günde mükemmel şekilde kurulmadı" diye konuştu.

Draghi, Avrupa'nın 1980'ler de önceliğinin petrol krizi sonucu kıtada yaşanan ekonomik durgunluk, enflasyon ve işsizlik sorunuyla savaşarak büyümenin sağlanması olduğunu hatırlatarak, günümüzün önceliklerin de kişisel güvenlik, ekonomik güvenlik, genç işsizlere istihdam sağlanması, hasta, yaşlı ve işsizlere bakmak için sosyal olanakların güçlendirilmesi olduğunu kaydetti.

Avrupa İstikrar Mekanizması'nın oluşan mali boşlukları doldurmakta yetersiz kaldığını belirten Draghi, bu yüzden istikrarı sağlamak için ek mali enstrümanlara ihtiyaç olduğunu vurguladı.

Euro Bölgesi'nin mali enstrümanlarının krizlerle mücadele için önemli bir büyüklükte olması gerektiğinin altını çizen Draghi, "Bu konuda herhangi bir önerinin şu iki şartı karşılaması gerekir. Birincisi öncelikle, mali istikrarı tam olarak sağlayabilecek büyüklükte olmalı, ikincisi de iyi tasarlanmış olmalı" ifadesini kullandı.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.