DTÖ, küresel büyüme tahminini düşürdü

DTÖ, küresel büyüme tahminini düşürdü

Dünya Ticaret Örgütü (DTÖ) küresel ticaret için bu yılki büyüme tahminini düşürdü

A+A-

Dünya Ticaret Örgütü yayınladığı bir raporda ABD ile Çin arasında devam eden ticaret savaşları ve ekonomilerdeki yavaşlama nedeniyle bu yıl için küresel ticarette büyüme tahminini 3 yılın en düşük seviyesine indirdi. 
DTÖ, ticarette ek gümrük vergileri, ekonomik büyümelerde yavaşlama, finansal piyasalardaki volatilite ve gelişmiş piyasalarda sıkılaşan parasal koşulların ticaret üzerinde baskı yaptığına vurgu yaptı. Raporda, "Küresel ticaret, geçen yıl artan ticaret gerilimleri ve ekonomik belirsizlikler nedeniyle beklenenden daha yavaş büyüme göstermesinin ardından 2019 ve 2020 yıllarında sert rüzgarla karşı karşıya kalmaya devam edecek." denildi. 

Kuruma göre bu sene küresel ticarette büyüme hacmi 2018’deki % 3 oranından %2.6'ya gerileyecek. DTÖ Eylül'deki raporunda ticaret hacminin bu yıl %3.7 artacağını öngörmüştü. Küresel ticaret hacmindeki artışın 2020'de yeniden % 3 seviyesine yükselebileceği, bunun ticaret gerilimlerinin azalmasına bağlı olduğu ifade edildi.
DTÖ Başkanı Roberto Azevedo "Ticaret savaşları artarak devam ederken kimse bu tablo karşısında şaşırmamalı. Acil olarak bu gerilimleri çözmeli ve küresel ticarette pozitif bir yola odaklanmalıyız" yorumunu yaptı.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.