Dünya’nın yüzde 70’i android kullanıyor

Dünya’nın yüzde 70’i android kullanıyor

Samsung Teknoloji Temsilcisi Murat Gök, dünya’nın yüzde 70’inin android veri tabanlı cihazları kullandığını söyledi.

A+A-

Ege Üniversitesi Teknoloji Transfer Ofisi(EBİLTEM) öncülüğünde düzenlenen ‘Sende Yap İzmir’ etkinlikleri kapsamında EÜ Teknoloji Geliştirme Bölgesi(TGB) Binası’nda ‘Kurumsal Mobil Uygulamaları ve Güvenlik Atölyesi’ başlıklı sunum gerçekleştirildi.

Samsung Teknoloji Temsilcisi Murat Gök’ün gerçekleştirdiği sunumda, gelişen mobil teknolojiler ve sanal ortamdaki güvenlik hakkında ilginç bilgiler paylaştı.

Android veri tabanlı sistemlerin son yıllarda ki güvenlik zaafiyetlerini ve yapılan çalışmalara değinen Gök, “Dünya üzerinde
mobil cihaz kullanan bireylerin yüzde 70’i android veri tabanlı cihazlar kullanmakta, hal böyle olunca bazı kötü niyetli kişiler artık bir kasa işlevi gören cihazlarımızın içine sızmak için yazılım sınırlarını zorlayacak yöntemler geliştiriyorlar .Tahmin edilen sayıya göre şuan da 100 milyon cihaz bu kötü amaçlı yazılımların etkisinde ve kişisel verilere rahatça günlük hatta anlık olarak ulaşabiliyor” dedi.

Android cihazların neden hedefte olduğuna da değinen Gök, “Android sistemi yapısı itibari ile sıradan kişilerinde uygulama
geliştirme merakına yönelik açık profilli bir sistem. IOS sistemi gibi sadece kendi çalışanları tarafından kontrol edilmiyor, bu da yararlı uygulamaların yanı sıra android cihazların “mobil hırsızlık” alanında da kullanılmasına olanak sağlıyor ” dedi.

ÇÖZÜM PROFESYONEL GÜVENLİK PAKETLERİ

Bu karmaşık ve rahatsız edici durumun kullanıcılar tarafından kulaktan dolma bilgilerle engellenmeye çalışılması, işlerin daha kötüye gitmesini hatta bazı durumlarda bireyin cihazı üzerinde ki etkisini tamamen kaybetmesine yol açtığını söyleyen Gök, “Bilmediğimiz bir yazılım üzerinde gelişi güzel kodlamalar yapmak bizi güvenli kılmıyor aksine sistemin dışına çıkarak oluşturduğumuz güvenlik panelleri sistem koruması dışında kaldığı için daha rahat bu tarz kişilerin kişisel verilerimizi ellerine geçirmesine olanak sağlıyor .

Bu sıkıntının çözümü ise popüler şirketlerin güvenlik paketleridir. Bu paketleri satın alarak güvenliğimiz adına en doğru adımı atacağımız kesindir” diye konuştu.

Gök, ayrıca Samsung’un ‘KNOX’ isimli güvenlik sisteminin bu tür kötü yazılımlara karşı yüzde yüz koruma sağladığını belirtti.  

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.