Düşük faizler uzun süre devam edecek

Düşük faizler uzun süre devam edecek

Avrupa Merkez Bankası'nın(ECB)baş ekonomisti Peter Praet, euro bölgesinde çok düşük faiz oranları muhtemelen uzun bir süre için geçerli olacağını söyledi

A+A-

Avrupa Merkez Bankası'nın(ECB)baş ekonomisti Peter Praet, enflasyon hedeflenen düzeye gelene kadar, bankanın faiz oranlarını düşük tutmakta kararlı olduğunu söyledi.

ECB icra kurulu üyesi Praet, bankaların kârlılığını desteklemenin ECB'ye düşen bir görev olmadığını belirtti.

Madrid'de yapılan bir toplantıda konuşan Praet, "Çok düşük faiz oranları muhtemelen daha uzun bir süre devam edecek" diye konuştu.

"Euro bölgesi bankacılık sisteminde kalıcı bir düzenleme, para politikası kapsamının dışında bazı yeni çabaları gerekli kılıyor.

"Bunların arasında en önemlileri, bankacılık birliğinin hızla ve sıkı kurallara bağlı olarak tamamlanması ve bankacılık sektöründe daha büyük maliyet etkinliği ile yeni düzenleyici ve makroekonomik ortamda geçerli kalabilecek iş modellerini hedefleyen ek düzenlemelerdir."

Praet, bankaların kârlılığındaki düşüşün, politika yapıcıların kaygısı olmadığını ve ECB'nin enflasyon bankanın hedeflediği noktaya dönene kadar destekleyici tavrını sürdüreceğini vurguladı.

Praet, 2016 başından beri görülen değişik finans piyasası türbülans olayları karşısında, bankacılıkta yine zayıflık işaretlerinin görüldüğünü de söyledi.

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.