ECB: Çin ekonomisi hızla toparlanıyor

ECB: Çin ekonomisi hızla toparlanıyor

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) raporunda, Çin’in ekonomik  faaliyetlerinde Covid-19 salgınının etkisiyle şubatta durgunluk  görülürken, takip eden üç ayda önemli ölçüde artış yaşandığı  kaydedildi.

A+A-

Avrupa Merkez Bankası’nın (ECB) raporunda, Çin’in ekonomik  faaliyetlerinde Covid-19 salgınının etkisiyle şubatta durgunluk  görülürken, takip eden üç ayda önemli ölçüde artış yaşandığı  kaydedildi. Avrupa Merkez Bankası tarafından yayımlanan rapora göre, Çin ekonomisinin hızla toparlanması, esas olarak hükümetin aldığı  etkili önlemler ve güçlü iç talepten kaynaklandı.

Raporda, “Çin’in küresel ekonomik büyümedeki rolünün gittikçe  güçlenmesiyle birlikte Çin ekonomisinin canlanması, dünya ekonomisinin  geleceği için büyük önem taşıyor” ifadesine yer verildi. Çin’de imalat  sektörünün hizmet sektöründen daha çabuk toparlandığına işaret edilen  raporda, mayıs ayı itibarıyla imalat ve inşaat sektörlerindeki  endüstriyel kapasitenin genel itibarıyla normale döndüğü kaydedildi.

Raporda, hizmet sektörünün turizm, kültür ve spor gibi  alanlarındaki faaliyetlerin de henüz salgın öncesindeki seviyeye  ulaşmadığı belirtildi. Bunun yanında, rapor mevcut belirsizliklere  karşın, Çin’in ekonomik faaliyetlerinin önümüzdeki yıl  normalleşmesinin beklendiğini gösterdi. 

YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.