ECB`den faiz artırımı beklenmiyor

ECB`den faiz artırımı beklenmiyor

Avrupa Merkez Bankası`nın bu haftaki toplantısında yeni bir karar açıklanması beklenmezken, enflasyon dinamikleri açısından daha önce alınan kararların hala gerekli olduğunun vurgulanması bekleniyor.

A+A-

Avrupa Merkez Bankası (ECB) Yönetim Konseyi, yarın Frankfurt’ta toplanacak. Toplantının  ardından bankanın faiz kararları açıklanacak. ECB Başkanı Mario Draghi de alınan  kararlara ilişkin basın toplantısı düzenleyecek.
 
Toplantıda ECB'nin, faizleri değiştirmesi ve parasal genişleme  programına ilişkin yeni bir karar açıklaması öngörülmezken, enflasyon  dinamiklerine vurgu yapması bekleniyor.

 
Ayrıca, bankanın büyümeye yönelik yukarı yönlü riskler konusundaki  rehberliğinin değişmesinin, ECB Başkanı Draghi'nin açılış konuşmasındaki en  önemli değişiklik olabileceği tahmin ediliyor. Korumacılık politikalarının bölge  ekonomisine etkileri de toplantıda öne çıkması muhtemel konular arasında yer  alıyor.
 
YÜZDE 2'YE YAKIN ENFLASYON HEDEFLENİYOR
 
AA muhabirinin derlediği bilgilere göre, Euro Bölgesi'nde son  dönemdeki ekonomik genişleme giderek daha geniş tabanlı olmasına karşın  fiyatlardaki gelişmelerde sürdürülebilir bir artış kaydedilmedi.
 
Avrupa İstatistik Ofisi'nin (Eurostat) yayımladığı nihai verilere  göre, 19 üyeli Euro Bölgesi’nde şubat ayında yüzde 1,1 olan yıllık enflasyon,  martta yüzde 1,3’e çıktı. Daha önce yayımlanan öncü bildirimde mart ayı yıllık  enflasyon yüzde 1,4 seviyesinde açıklanmıştı.
 
Euro Bölgesi'nde yıllık enflasyon oranı, ECB’nin faizleri tarihi düşük  seviyeye indirmesine, devam eden parasal genişleme programına ve ekonomik  canlanmaya rağmen hala hedeflenen seviyenin altında bulunuyor.
 
Euro Bölgesi'nde para politikasını yürütmekten sorumlu olan ECB de  bölgede fiyat istikrarını sağlamak için yüzde 2’nin hemen altında ancak yüzde  2’ye yakın seviyede enflasyon hedefliyor ve bu doğrultuda varlık alım programı ve  düşük faiz politikasını da kapsayan bazı tedbirler uyguluyor.
 
DRAGHİ’NİN ENFLASYON KRİTERLERİ
 
Manşet enflasyonunun zaman zaman yüzde 2'ye yaklaşması, ECB'nin daha  önce almış olduğu tedbirleri yavaş yavaş sonlandıracağı yönündeki görüşleri  tetiklerken, ECB yetkilileri, enflasyon dinamiklerinin istikrara kavuşması  gerektiğini belirtiyor.
 
Draghi, halihazırda enflasyonda sürekli bir düzeltmenin onaylanması  için 4 kriter belirlemiş durumda. Söz konusu kriterler "manşet enflasyonun orta  vadede yüzde 2'nin altında ancak yüzde 2’ye yakın seviyede yoluna girmesi",  "enflasyonun dayanıklı olması ve bu seviyelerde yeterli güvenle istikrara  kavuşması", "enflasyonun kendi kendini sürdürmesi, yani para politikasının azalan  desteğiyle bile yörüngesini koruması" ve "ölçünün herhangi bir Euro Bölgesi  ülkesinin enflasyonu değil, Euro Bölgesi'nin enflasyonu olması" olarak  sıralanıyor.
 
ECB, Ekim 2017 toplantısında, piyasa beklentisi doğrultusunda faiz  oranlarını değiştirmezken, Aralık 2017'ye kadar aylık 60 milyar euro olan net  varlık alım miktarını ise Ocak 2018'den itibaren aylık 30 milyar euro seviyesinde  Eylül 2018 sonuna kadar devam ettireceğini açıklamıştı.


YORUM YAZ

UYARI: Küfür, hakaret, rencide edici cümleler veya imalar; inançlara saldırı içeren ve doğru imla kuralları ile yazılmamış,ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır.